Retete care mai de care mai originale, cu martipan, piscoturi si inghetata la casoleta, au inlocuit profiterolul din cofetariile bucurestene de odinioara.
OANA ANTONESCU
Am intrat in cofetaria cocheta care s-a deschis in cartier, in speranta ca voi regasi gustul profiterolului pe care il mancam altadata in cofetariile bucurestene. Am descoperit o reteta noua, care nu aducea nici pe departe cu ce imi aduceam aminte din copilarie. Frisca sintetica a luat locul celei naturale, sosul de ciocolata se toarna din tub, iar inghetata era dintre cele care se vand la colt de strada la kilogram. Gogoselele umplute cu crema de vanilie au fost inlocuite cu piscoturi si, peste toate, martipanul colorat distruge tot ce a insemnat odata profiterol.
Putine sunt cofetariile ce rezista tentatiei de a folosi aditivi sintetici, mai putin costisitori decat cei naturali. Intrebandu-l ce parere are despre aceasta situatie, mi-a raspuns calm si elegant: "Vezi dumneata, cei care isi deschid acum cofetarii nu sunt de profesie si nu stiu cum se fac cu adevarat prajiturile".
RETETA. Profiterolul pregatit de cofetarul de la Scala are patru gogosele umplute cu vanilie: trei le asaza la baza paharului inalt, iar pe ultima, deasupra inghetatei.
La fel si frisca si siropul de ciocolata care se adauga deasupra. Fara umbrelute, fara martipan, fara fursecuri si alte ingrediente de umplutura. Acesta este profiterolul pe care il mancam cu totii in cofetariile de odinioara.