REVELION PE GLOB
VERONICA GUZUN, CRISTINA CATANA
![]() |
|
Ne-a primit in bucatarie. Era extrem de fericit cand i-am spus ca suntem incantate de aperitivul pe care l-a pregatit pentru fotografii. "Nu exista multumire mai mare decat sa vad ca omului ii place ceea ce fac." Joseph Hadad este o persoana care iese din tipar. "Un bun bucatar este un artist si, ca orice artist, e putin nebun. Eu sunt un pic nebun." Gesticula mult si larg. Energia, puterea si dispozitia lui pareau de necuprins. Un foc de artificii.
"Cel mai frumos Revelion� A fost la Ritz, in Boston. A fost ceva⦠ceva⦠nici nu stiu cum sa spun!" De acolo el a invatat ca mancarea trebuie sa corespunda decorului si ocaziei: "Nu poti sa pui pe masa varza murata intr-un restaurant de lux, mai ales de Revelion. Nu se poate!". Exemplele si povestile lui adunate din lumea mare erau ca din Seherezada. "Exista in Las Vegas un hotel cu 10.000 de camere. La receptie se ajunge cu gondola, la fel ca in Venetia. E atat de mare lobby-ul, incat ca sa-i vezi capatul trebuie sa te uiti cu binoclul. Va imaginati ce inseamna sa gatesti pentru atata lume?"
"De Revelion, cel mai mult conteaza oamenii cu care petreci. Asta v-o spun sigur! Daca ai pe masa nu stiu ce mancaruri, iar in jur sunt numai "muraturi"⦠ei, ti-ai stricat toata noaptea!" Totusi, Joseph Hadad considera ca masa de Revelion trebuie sa fie foarte bogata si neobisnuita, ca doar e o singura noapte in care schimbam anul.
Ii place meniul romanesc de an nou: "E mancare de casa, buna, multa si satioasa. Alaturi de un Merlot romanesc, sarmalele cu foi de vita sunt preferatele mele!" Acasa, el e printul. "Dupa 14 ore de munca, acasa nu fac nimic. Sotia imi gateste. Ma asez in fotoliu si mi se aduce totul".
![]() |
|
Munca facuta cu daruire si pasiune se recunoaste de la departare. Exista in orice obiect de arta un "ceva" care il distinge de restul lucrarilor. Acest "ceva" probabil era observat si de membrii juriului atunci cand i-au acordat, in 2004, pentru al doilea an consecutiv, titlul de "Bucatarul Anului" in Romania. "Atelierele" in care a lucrat nu cer comentarii. Cei mai mari bucatari viseaza sa ajunga acolo unde Joseph Hadad a creat: la Kapinsky Hotel in Germania, la Ritz Carlton Hotel in Boston, la Savoy Hotel in Londra sau la unul dintre restaurantele Michelin in Paris. Sa nu mai vorbim de cei care i-au spus multumesc pentru masa. Lista e atat de lunga, incat vom enumera doar cele mai rezonante nume: Bill Clinton, Mihail Gorbaciov, George Bush, FranIois Mitterrand, Margaret Thatcher, Regele Hussein al Iordaniei, Regele Juan Carlos al Spaniei, Printul de Lichtenstein. Stele de cinema si legende pop-rock au fost de asemenea oaspetii lui: Robert de Niro, Madonna, Frank Sinatra, Michael Jackson.
Atunci cand, in 1997, Joseph Hadad a venit la Restaurantul Casa Vernescu ca Executive-Chef, el si-a propus sa transforme localul intr-un simbol al bucatariei internationale. El a adus in Romania moda alimentatiei sanatoase si corecte.
Egoismul carateristic unor artisti nu se regaseste si in personalitatea lui. De aceea, el a intemeiat o scoala de bucatarie. Acolo, el ii invata pe tinerii elevi secretele mai mult furate decat invatate de la alti maestri.
Pastrav pe pat de avocado
|
Piept de pui cu fistic
|