Mai este folositoare azi penicilina, acel antibiotic de pe vremea bunicii? Conferentiar doctor Constantin Marica, sef de sectie la Institutul de pneumologie "M. Nasta", spune ca terapia cu banala penicilina este cea mai eficienta in cazul abceselor pulmonare si ale pleurei.
FLORIN CONDURATEANU - Pulsul medicinei
La administrarea penicilinei se adauga si metronidazol si se sesizeaza la bolnavii de aceste infectii pleuro-pulmonare ameliorari spectaculoase. Tratamentul dureaza o luna sau o luna si jumatate si apoi se poate vorbi de vindecare. Dupa ce a fost explicata supuratia de la nivelul bronhiilor, trebuie lamurite si aceste abcese din tesutul efectiv al plamanului si din foita ce-l acopera, adica din pleura. In aceste abcese se inregistreaza o schimbare a raportului dintre germenii anaerobi si aerobi. Abcesele pulmonare si pleurale se datoreaza infectiei provocate de germenii anaerobi, de microbii si bacilii care traiesc fara aer.