Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Cupa României: Dinamo 2 - Dinamo 1, 1-2! Calificare grea pentru echipa lui Andone

27 Oct 2016   •   10:38
Sursa foto: fcdinamo.ro

Dinamo Bucureşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia secundă a clubului, Dinamo II, cu scorul de 2-1 (0-0), pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare.

Echipa antrenată de Ioan Andone a fost nevoită să se întrebuinţeze serios pentru a se impune în faţa satelitului din liga a treia.

Gruparea de Liga I a deschis scorul abia după pauză, în urma unui autogol semnat de Daniel Groza (55), după o acţiune a lui Patrick Petre. Peste zece minute, Dinamo II a egalat prin Andrei Tîrcoveanu (65), cu un şut din marginea careului, deviat de Ionuţ Nedelcearu. Golul victoriei şi al calificării pentru Dinamo a fost reuşit de Patrick Petre (79), din centrarea lui Dorin Rotariu.

Dinamo II a terminat meciul în atac, forţând egalarea într-un meci în care a pus destule probleme echipei antrenate de Ioan Andone, care a evoluat sub posibilităţile sale.

La Dinamo a debutat cu acest prilej austriacul Bernhard Janeczek.

FC Dinamo II Bucureşti (III) - FC Dinamo Bucureşti 1-2 (0-0), stadion Dinamo - Bucureşti
Au marcat: Andrei Tîrcoveanu (65), respectiv Daniel Groza (autogol, 55), Patrick Petre (79).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Cosmin Vătămanu, Alexandru Midvichi; arbitru de rezervă: Vasile Buzea (toţi din Bucureşti)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Dan Ionescu (ambii Bucureşti) - FRF.

Sursa: AGERPRES