Directorul general al Fondului Monetar Internaţional, Christine Lagarde, va vizita România în perioada 15-16 iulie. Aceasta este prima vizită a lui Lagarde la Bucureşti după numirea în funcţia de director al FMI, în luna iulie 2011, conform unui comunicat de presă al instituţiei.
După România, Christine Lagarde va vizita şi Lituania, în perioada 17-18 iulie.
"În timpul vizitelor, Christine Lagarde se va întâlni cu oficiali şi factori de decizie, precum şi cu reprezentanţi ai sectorului privat, ai societăţii civile şi mediului academic, pentru a discuta perspectivele economice actuale şi provocările care urmează pentru fiecare dintre cele două ţări", potrivit comunicatului FMI.
Instituţia financiară a anunţat că în timpul vizitei la Bucureşti Lagarde va susţine un discurs despre identificarea unei noi paradigme de creştere economică în regiune.