Jurnalul.ro Euro 2016 EURO 2016: Belgia, calificată în sferturile de finală, după 4-0 cu Ungaria

EURO 2016: Belgia, calificată în sferturile de finală, după 4-0 cu Ungaria

27 Iun 2016   •   05:42
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Echipa de fotbal a Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2016, duminică seara, după ce a surclasat selecționata Ungariei cu scorul de 4-0 (1-0), pe Stadium de Toulouse, în optimile de finală.

Belgia s-a impus într-un meci mult mai strâns față de cum o arată scorul, prin golurile marcate de Toby Alderweireld (10), Michy Batshuayi (78), Eden Hazard (80) și Yannick Carrasco (90+1), realizând cel mai mare scor de până acum al turneului din Franța.

Prima ocazie a ''diavolilor roșii'' a fost un șut al lui Lukaku din careu, scos de portarul Kiraly în corner (6). ''Veteranul'' maghiar de 40 de ani a fost la post și un minut mai târziu, reținând șutul trimis de De Bruyne (7).

Belgia a deschis scorul în urma unei faze fixe, prin Toby Alderweireld (10), care a marcat cu capul, din din centrarea omniprezentului De Bruyne.

De Bruyne a fost din nou aproape de gol (15), dar Kiraly a avut o nouă intervenție excelentă.

Ungaria a replicat și ea la acest forcing belgian, iar șutul lui Dzsudzsak din marginea careului a fost reținut de Courtois (24).

Belgienii au mai avut alte ocazii bune de gol, dar Mertens (25) a centrat în brațele lui Kiraly la o fază cu potențial de gol, Kiraly a respins de sub transversală la lovitura liberă executată de De Bruyne (35), portarul maghiar reținând apoi un nou șut al jucătorului de la Manchester City (38).

Naționala țării vecine a avut două ocazii notabile în finalul primei reprize, dar Lovrencsics (39) a șutat din afara careului puțin peste bară, iar apoi Dzsudzsak (41) a tras puțin pe lângă țintă.

Belgia putea să intre cu un avans de două goluri la pauză, dar Mertens (42) a ratat singur cu Kiraly.

Echipa lui Wilmots a fost aproape de gol în debutul reprizei secunde (46), dar Kiraly a respins de sub transversală șutul lui Hazard. Belgia a continuat să aibă inițiativa, dar Ungaria a trecut pe lângă egalare, mingea trimisă cu capul de Szalai (54) fiind deviată salvator de Vermaelen. Ungurii au continuat să lupte pentru egalare și Pinter a fost aproape, cu un șut deviat, dar Courtois s-a întrebuințat și a acordat corner (66). Juhasz (69) a ratat o nouă șansă de gol pentru Ungaria, șutul său din unghi trecând prin fața porții.

Belgia a revenit la controlul jocului și Carrasco a fost deposedat in extremis de Kadar (77), pentru ca un minut mai târziu să se desprindă pe tabelă grație golului marcat de noul-intrat Michy Batshuayi (78), la prima sa atingere a mingii, din centrarea lui Hazard. Eden Hazard și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (80), fructificând un contraatac rapid al belgienilor.

Ungaria nu a reușit nici golul de onoare, șutul din întoarcere al lui Szalai din 10 metri fiind respins în corner de Alderweireld (83). Nici Elek nu a reușit să îl învingă pe Courtois (90), iar pe contraatac Belgia a mai marcat o dată, prin Yannick Carrasco (90+1).
Belgia s-a calificat meritat în sferturi, unde va înfrunta formația Țării Galilor, vineri, la Lille.

Ungaria a făcut un meci destul de bun, iar eșecul este unul prea drastic, după trei goluri încasate în ultimul sfert de oră, când a riscat mai mult.

Ungaria — Belgia 0-4 (0-1)
Au marcat: Toby Alderweireld (10), Michy Batshuayi (78), Eden Hazard (80), Yannick Carrasco (90+1).
Toulouse, Stadium de Toulouse: 28.921 spectatori
EURO 2016 — optimi de finală

Au evoluat echipele:
Ungaria: 1. Gabor Kiraly — 2. Adam Lang, 20. Richard Guzmics, 23. Roland Juhasz (13. Daniel Bode, 79), 4. Tamas Kadar — 8. Adam Nagy, 10. Zoltan Gera (6. Akos Elek, 46) — 14. Gergo Lovrencsics, 16. Adam Pinter (17. Nemanja Nikolic, 75), 7. Balazs Dzsudzsak (căpitan) — 9. Adam Szalai. Selecționer: Bernd Storck.

Rezerve neutilizate: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Gulacsi — 21. Barnabas Bese, 5. Attila Fiola, 3. Mihaly Korhut, 15. Laszlo Kleinheisler, 18. Zoltan Stieber, 11. Krisztian Nemeth, 19. Tamas Priskin.

Belgia: 1. Thibaut Courtois — 16. Thomas Meunier, 2. Toby Alderweireld, 3. Thomas Vermaelen, 5. Jan Vertonghen — 4. Radja Nainggolan, 6. Axel Witsel — 7. Kevin De Bruyne — 14. Dries Mertens (11. Yannick Carrasco, 70), 9. Romelu Lukaku (22. Michy Batshuayi, 76), 10. Eden Hazard (căpitan; 8. Marouane Fellaini, 81). Selecționer: Marc Wilmots.

Rezerve neutilizate: 13. Jean-Francois Gillet, 12. Simon Mignolet — 23. Laurent Ciman, 15. Jason Denayer, 18. Christian Kabasele, 21. Jordan Lukaku, 19. Mousa Dembélé, 20. Christian Benteke, 17. Divock Origi.

Arbitru: Milorad Mazic; arbitri asistenți: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic; arbitri asistenți adiționali: Danilo Grujic, Nenad Djokic (toți din Serbia); arbitru de rezervă: Jonas Eriksson (Suedia)
Delegat UEFA: Ales Zavri (Slovenia)
Cartonașe galbene: Kadar (34), Lang (47), Elek (61), Vermaelen (68), Batshuayi (89), Fellaini (90+2), Szalai (90+2).