Numarul utilizatorilor de casute de e-mail se apropie de 700 de milioane de abonati. In ceea ce priveste mesajele de e-mail generate intr-o zi, numarul acestora va ajunge la 130 de miliarde, dintre care doua treimi sunt mesaje spam.
|
|
![]() |
MECANIC. Cum "punem" mana pe un PC conectat la net, ne grabim sa ne verificam mail-ul |
Dincolo de criticile care "curg" zilnic la adresa Internetului, exista cel putin o dimensiune care ii asigura succesul: facilitati in comunicare. Ca este vorba de utilizatori mai mult sau mai putin "vorbareti", nevoia de comunicare s-a lipit si poate a ajuns in unele cazuri la identificare cu "solutia" Internet, iar corespondenta electronica este unul dintre punctele sale forte. Dupa cum arata un ultim studiu, numarul utilizatorilor de e-mail creste, tot asa cum se intampla si cu numarul celor care isi fac mai multe casute de e-mail. Daca pana nu demult functiona "cuplul": yahoo (sau hotmail) si adresa de "office", de anul intrecut si-a mai facut aparitia in schema si deja celebrul Gmail de la Google.
CAMPANIE
|
Impotriva spammerilor, a mesajelor comerciale nedorite s-au luat mai multe masuri, chiar si de natura penala. Totusi, una dintre cele mai "interesante" actiuni anti-spam a fost campania "Make love, not spam", initiata anul trecut. Campania ii indruma pe oameni catre site-ul www.makelovenotspam.com, de unde puteau fi descarcate programe care generau trafic catre site-urile spammerilor cunoscuti. Aceste programe pot fi instalate pe computer si vor functiona doar cand PC-ul nu este folosit. Programul nu putea fi folosit pentru a distruge website-ul spammerului respectiv, pentru ca acest lucru ar fi fost ilegal, dar trimitea mesaje puternice referitor la faptul ca spamul este inacceptabil.
|