x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Special Anchete Sancțiuni comice dispuse de AEP, pentru dezastrul electoral 2024: două avertismente, opt miniamenzi

Sancțiuni comice dispuse de AEP, pentru dezastrul electoral 2024: două avertismente, opt miniamenzi

de Ion Alexandru    |    25 Iul 2025   •   08:45
Sancțiuni comice dispuse de AEP, pentru dezastrul electoral 2024: două avertismente, opt miniamenzi

Cel mai mare scandal electoral, din istoria post-decembristă a României, respectiv anularea alegerilor prezidențiale din anul 2024, are un bilanț oficial mai mult decât interesant. După ce serviciile de informații au comunicat CSAT date referitoare la atacuri de tip hibrid operate de entități statale și nonstatale, iar Curtea Constituțională a dispus anularea întregului proces electoral prezidențial, sancțiunile concrete aplicate de AEP se rezumă la opt amenzi, în cuantum de 235.000 de lei, precum și la două avertismente. Acest fapt rezultă din rapoartele privind verificarea contribuțiilor și cheltuielilor electorale ale celor 14 candidați înscriși în primul tur al alegerilor prezidențiale din 2024, publicate în urmă cu două zile, rapoarte din care mai rezultă că statul a decontat acestor candidați suma totală de 123.309.071,81 de lei.

 

Extrasele celor 14 rapoarte privind verificarea veniturilor și cheltuielilor electorale ale partidelor politice și ale candidaților independenți cu ocazia alegerilor prezidențiale anulate din anul 2025 au fost publicate de către această instituție în Monitorul Oficial al României în data de 23 iulie 2025, cu toate că au fost întocmite începând cu data de 27 ianuarie și terminând cu data de 14 martie 2025.

Astfel, una dintre formațiunile politice competitoare în turul întâi al alegerilor prezidențiale anulate din anul 2024 este Partidul Forța Dreptei, al cărui candidat înscris în buletinele electorale a fost Ludovic Orban. Forța Dreptei a raportat la AEP contribuții electorale totale de 488.000 de lei, precum și cheltuieli electorale totale de 486.357,66 lei. Din raportul oficial, aflăm că AEP  a restituit către acest competitor suma de 386.357,66 de lei, însă a aplicat o sancțiune partidului, reprezentând o amendă de 10.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor legale care reglementează tipurile de materiale de propagandă electorală ce pot fi folosite în campania electorală. 

 

AUR și UDMR, aceleași încălcări, însă sancțiunile au fost diferite

 

Dintr-un alt raport al AEP, aflăm că, în același prim tur anulat al prezidențialelor din 2024, UDMR, al cărui candidat a fost Kelemen Hunor, a declarat contribuții electorale totale de 1.700.000 de lei, finanțate integral din transferuri ale uniunii din fondurile provenite din activitatea curentă, iar cheltuielile electorale efectuate au fost în cuantum de 1.632.019,24 de lei.

Această sumă a fost restituită, integral, de către AEP UDMR-ului, de la bugetul de stat, însă instituția a aplicat Uniunii o sancțiune contravențională constând în avertisment, pentru faptul că a încălcat prevederea legală conform căreia, în campania electorală, pot fi utilizate doar afișe electorale cu lungimea de maximum 500 de milimetri și cu lățimea de maximum 350 milimetri, iar aceste afișe trebuie să fie amplasate în anumite locuri special amenajate.

O altă sancțiune „severă” aplicată de Autoritatea Electorală Permanentă se regăsește în raportul de verificare legat de Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), al cărui candidat a fost George Simion. Din acest document aflăm că AUR a avut, pentru primul tur anulat din 2024, contribuții electorale totale de 6.725.000 de lei, din care 1.100.000 de lei au fost contribuții ale candidatului, 4.470.000 de lei au fost transferuri de la partid din activitatea curentă, iar 1.155.000 de lei sunt alte sume asigurate tot de la partid. De asemenea, AUR a cheltuit 6.714.821,32 de lei, pe care AEP a restituit-o integral. Cu toate acestea, partidul condus de George Simion a fost sancționat cu o amendă în cuantum de 10.000 de lei pentru încălcarea acelorași prevederi legale reținute și în cazul UDMR.

 

Călin Georgescu, amenzi ridicole

 

O altă amendă, în cuantum de 15.000 de lei, a fost aplicată de către AEP mandatarului financiar coordonator al candidatului Partidului Alianța pentru Demnitate Națională, Alexandra Păcuraru. Aceasta a declarat contribuții electorale de 15.005.21 de lei, cheltuieli de 16.668,05 lei, din care nu a fost restituit nimic, iar amenda a fost aplicată pentru că mandatarul a încălcat prevederile legale referitoare la constituirea contribuțiilor pentru campania electorală.

Ei bine, principalul personaj al acestor alegeri anulate, Călin Georgescu, a primit și cele mai consistente sancțiuni, dar care, în comparație cu acțiunile sale ce au condus la această premieră, sunt mai mult decât ridicole. Călin Georgescu a declarat zero lei contribuții electorale și - surpriză - 591,86 lei cheltuieli electorale.

AEP l-a amendat cu 50.000 de lei pentru că a încălcat prevederile legale cu privire la cheltuielile aferente campaniilor electorale care trebuie să provină numai din contribuții ale candidaților sau ale partidelor. A doua amendă, de 25.000 de lei, a fost aplicată pentru că Georgescu nu a imprimat datele de identificare pe materialele de propagandă. A treia amendă, tot de 25.000 de lei, a fost luată pentru că Georgescu nu a transmis AEP declarația cuprinzând informații despre descrierea materialelor de propagandă electorală online. O altă amendă de 50.000 de lei a fost aplicată pentru că mandatarul financiar nu a depus la AEP rapoartele detaliate ale acestor date financiare, în 15 zile de la data desfășurării alegerilor. Încă o amendă, tot de 50.000 de lei, a fost aplicată pentru că Georgescu nu a depus nici el în termenul legal aceste documente. De asemenea, AEP l-a mai sancționat pe Călin Georgescu cu un avertisment pentru că nu a efectuat plățile prin conturi bancare, că aceste plăți au fost făcute și de alte persoane decât candidatul sau mandatarul financiar și pentru că s-au făcut plăți după încheierea campaniei electorale.

 

Toți ceilalți candidați și-au recuperat integral cheltuielile electorale

 

În total, pentru alegerile prezidențiale anulate din 24 noiembrie 2024, Autoritatea Electorală Permanentă a restituit candidaților și partidelor înscrise în competiție suma de 123.309.071.81 de lei.

Partidul Liga Acțiunii Naționale, al cărui candidat a fost ex-șeful militar al SIE, generalul Silviu Predoiu, a recuperat de la bugetul de stat cheltuielile de 88.990 de lei operate în campanie. Partidului Național Conservator Român i-au fost returnate cheltuielile de 277.338,12 lei. 

Și candidatul independent, Cristian Diaconescu, și-a recuperat de la stat cheltuielile de 418.244.14 lei. În ceea ce îl privește pe candidatul Partidului Noua Românie, Sebastian Popescu, acesta nu a primit nimic, deoarece a declarat că a avut contribuții și cheltuieli electorale în cuantum de zero lei.

Candidata independentă Ana Birchall a primit înapoi de la bugetul de stat cheltuielile de 189.122,43 de lei. La fel s-a întâmplat și cu Partidul Social Democrat (PSD), al cărui candidat a fost Marcel Ciolacu. AEP a restituit PSD 65.567.410,56 lei. Iar USR, care a avut-o drept candidată pe Elena Lasconi, a cerut restituirea și a obținut de la AEP suma de 30.218.232,39 de lei. Partidul trebuie să verse, însă, la bugetul de stat suma de 5.115.480,64 de lei reprezentând cheltuielile electorale finanțate din subvenția primită de la bugetul de stat.

PNL a primit de la AEP 17.650.605,51 lei, reprezentând cheltuieli electorale cu candidatura lui Nicolae Ciucă. Iar candidatul independent Mircea Geoană a cerut restituirea sumei de 9.059.830,44 de lei, pe care a obținut-o.

×