
Exercitarea fără drept atribuțiilor de preot, pastor, rabin, imam și a altor funcții clericale și monahale va fi sancționată penal, potrivit unui proiect de lege pus recent în dezbatere la Parlament. Propunerea vine ca urmare a înmulțirii „îngrijorătoare” a situațiilor în care diferite persoane au pretins că sunt preoți, călugări sau clerici din alte culte fără a avea acest drept și cu rea intenție, spun inițiatorii actului normativ.
Propunerea legislativă pusă pe masa senatorilor, la finalul săptămânii trecute, de către președintele Federației Comunităților Evreiești din România (FCER), deputatul Silviu Vexler, vizează modificarea Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasă, care constituie cadrul juridic general atât pentru exercitarea acestui drept, cât și pentru funcționarea cultelor religioase și a asociațiilor religioase pe teritoriul țării noastre.
Libertatea religioasă „reprezintă un drept fundamental al omului, recunoscut atât prin Constituția României, cât și prin tratatele internaționale la care România este parte”, spune inițiatorul, însă, pentru a se asigura un echilibru între respectarea acestui drept și prevenirea eventualelor abuzuri și/sau interpretări neunitare ale normelor în vigoare, este necesară clarificarea interdicției exercitării fără drept a funcțiilor clericale și monahale.
În forma actuală, legea face referire doar la „exercitarea fără drept a atribuțiilor de preot”, nu și la impostorii care apar în cadrul celorlalte culte religioase.
Vor fi cercetați penal impostorii din toate cultele religioase
Conform expunerii de motive care însoțește inițiativa, proiectul legislativ vine ca urmare a evoluțiilor recente în domeniul libertății religioase.
„Luând în considerare numeroasele incidente (prezentate pe larg în spațiul public) în care diferite persoane au exercitat atribuțiile unor funcții clericale sau monahale, fără a avea acest drept și cu rea intenție, aducând atât cultelor, cât și credincioșilor grave deservicii sau injurii, dificultăți, probleme juridice și/sau de imagine, prin completarea prevederilor articolului 23, alin. (4) se are în vedere clarificarea aplicării interdicției existente pentru toate funcțiile similare cu cea de preot: pastor, rabin, imam și altor oficianți de cult, precum și pentru personalul monahal”, se arată în expunerea de motive.

Prin urmare, inițiativa prevede aplicarea interdicției existente pentru toate funcțiile similare cu cea de preot: „Exercitarea fără drept a atribuțiilor de preot, pastor, rabin, imam, oficiant de cult sau a altor funcții clericale ori monahale stabilite de către culte, potrivit prevederilor statutare sau regulamentelor proprii, constituie infracțiune și se pedepsește potrivit Codului penal”.
Potrivit inițiatorului, această completare respectă principiul autonomiei cultelor religioase de a-şi defini, numi şi desemna personalul clerical, simpla menţiune a funcţiei de preot, în acest context, neacoperind „necesităţile cultelor religioase de definire a funcţiilor clericale individuale”.
De asemenea, precizează acesta, „personalul monahal este o funcție deseori uzurpată de persoane care nu sunt învestite cu această calitate de către culte”.
Închisoare de la 3 luni la un an sau amendă
Autorul propunerii legislative subliniază că modificările la prevederile Legii 489/2006 sunt realizate cu consultarea prealabilă a cultelor recunoscute în România, prin intermediul Secretariatului de Stat pentru Culte. Și, după cum reiese din expunerea de motive, chiar Biserica Ortodoxă Română a solicitat introducerea falșilor călugări pe lista celor care vor putea fi cercetați penal.
Conform Codului penal, „exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă”.
Dreptul exclusiv al cultelor privind modalitatea de cinstire a celor canonizați
O altă modificare propusă la prevederile Legii 489/2006 este făcută tot la solicitarea Bisericii Ortodoxe Române și asigură dreptul exclusiv al cultelor asupra modalităților religioase de cinstire a persoanelor canonizate.
„Cultele au dreptul exclusiv asupra modalităților religioase de cinstire a persoanelor canonizate, beatificate, sanctificate, trecute în rândul drepților sau recunoscute ca simboluri identitare proprii”, stipulează proiectul de lege.
Totodată, la propunerea Secretariatului de Stat pentru Culte, este făcută o completare care stabilește obligativitatea ca personalul care desfășoară activități religioase în cadrul unei asociații religioase să fie învestit sau numit în conformitate cu regulamentele proprii ale acesteia, limitându-se la propriii credincioși.
Modificările aduse prin această propunere legislativă sunt necesare, spune inițiatorul proiectului, pentru a asigura o desfășurare normală a vieții religioase din România. De asemenea, acestea vor contribui la:
• protejarea libertății religioase și autonomiei cultelor religioase;
• întărirea securității juridice în ceea ce privește statutul și atribuțiile personalului clerical;
• eliminarea eventualelor ambiguități legislative care ar putea conduce la interpretări contradictorii sau la încălcarea drepturilor cultelor și ale credincioșilor;
• asigurarea cadrului juridic necesar desfășurării de activități religioase a personalului desemnat de către asociațiile religioase.
Inițiativa legislativă reprezintă, conform deputatului Silviu Vexler, „un pas necesar pentru modernizarea cadrului normativ privind libertatea religioasă în România, în conformitate cu principiile constituționale și standardele internaționale din domeniu”.