Jurnalul.ro Sport Bănăţenii, în finală

Bănăţenii, în finală

de Ionut Paduraru    |    29 Apr 2009   •   00:00
Sursa foto: David Moldovan/Gazeta Sporturilor

Timişorenii s-au răzbunat după înfrângerea suferită în turul campionatului şi s-au calificat după o pauză de doi ani în finala Cupei României.

În faţa tribunelor goale, după ce Comisia de Disciplină a FRF a respins ieri o ultimă încercare a timişorenilor ca partida să se dispute cu spectatori, elevii lui Mircea Rednic au început mai bine şi puteau deschide scorul la şuturile lui Dănciulescu ('16), Cristea ('18) sau Torje ('19). Bănăţenii au lovit însă la prima lor ocazie, în minutul 26, când Magera a înscris, după ce, iniţial, Gigel Bucur nimerise bara.

Partea secundă a început tot cu roş-albii în atac, în căutarea egalării, dar timişorenii au marcat din nou în plină dominare dinamovistă, prin Abiodun, după fix o oră de joc. Meciul s-a reaprins după golul lui Cristea ('72), dar Bucur a risipit speranţele dinamoviste prin reuşita din minutul 81. Finalul a fost de coşmar pentru "câini": Izvoranu a fost eliminat pentru o intrare dură ('84) şi Nibombe a închis tabela cu o lovitură de cap ('86). "Păcat că suporterii noştri nu au putut fi prezenţi la această victorie, prima a noastră după 12 ani în faţa lui Dinamo. Sunt fericit, mă bucur că jucăm finala, deja suntem aproape de primul obiectiv pe care ni l-am propus în acest sezon. Dintre CFR şi Vaslui, în finală aş prefera-o pe Dinamo. Aş mai juca o dată cu ei", a declarat după meci antrenorul timişorenilor, Gabi Balint.

Program - SEMIFINALE
Ieri
Stadion "Constantin Rădulescu" - Cluj
Dinamo - FC Timişoara 1-4
Cristea ('72)/ Magera ('26), Abiodun ('60), Bucur ('81), Nibombe ('86)

Azi, ora 20:45
Antena 1, Stadion "Tineretului" - Urziceni
CFR Cluj - FC Vaslui
Arbitri: I. Serea - Ad. Vidan, A. Oniţa

"Pentru noi este mai important campionatul, dar acest scor este o ruşine pentru antrenor, jucători şi tot ce înseamnă Dinamo"
Cristi Borcea, acţionar Dinamo

DINAMO - POLI TIMISOARA - rezumat

01' Alexandru Tudor a fluierat startul partidei

06' Inceput sters de meci, cele doua echipe parind insuficient de bine legate.

15' Miza partidei isi spune cuvintul. Desi mult modificate fata de formulele utilizate in campionat, ambele echipe sunt foarte exacte in defensiva.

16' Prima ocazie a partidei. Scarlatache a centrat bine de pe dreapta pentru Danciulescu, dar reluarea atacantului dinamovist nu a fost suficient de puternica pentru a-l invinge pe Pantilimon.

18' In urma unei centrari respinse de timisoreni, Adrian Cristea a recuperat la 20 de metri,a fentat si a sutat putin peste poarta lui Pantilimon.

19' Torje a incercat un sut de la aproximativ 20 de metri, insa mingea trimisa de el a trecut putin pe linga poarta.

26' GOL!!!
Gigel Bucur a plecat de la limita ofsaidului, a intrat in careu, l-a intors pe Moti si a sutat in bara, mingea a revenit la Magera, iar acesta a inscris cu un sut de la aproximativ 11 metri.

31' Latovlevici a centrat pe jos in mijlocul careului, dar Magera a luftat.

33' Cristea a sutat cu stingul de la mare 17 metri, dar Pantilimon a respins.

34' Curtean a fost avertizat pentru un fault la Torje

34' Bostina a incercat sa-l surprinda pe Pantilimon cu un sut de la 35 de metri, putin pe linga vinclul portii.

40' Bostina a centrat din corner, Moti a prelungit cu capul pe spate, dar Cisovsky a scos din fata lui Lucian Goian.

45' Stancu a sutat de la distanta, putin pe linga poarta lui Matache

45' Sfarsitul primei reprize Arbitrul Alexandru Tudor a pus capat primelor 45 de minute. Timisoara conduce la pauza cu 1-0.

Repriza a doua
46' A intrat Maxim in locul lui Magera

46' A intrat Miranda in locul lui Papa Malick, accidentat

49' Torje a patruns central si a sutat in forta, insa nu a nimerit cadrul portii lui Pantilimon.

52' Maxim a castigat un duel in tusa si a centrat, insa mingea trimisa de el a cazut pe transversala si a iesit.

57' Nibombe a fost avertizat pentru un fault la Miranda.

58' A intrat Zicu in locul lui Torje

60' GOL!!!Latovlevici a centrat in mijlocul careului, iar Abiodun a reluat imparabil cu stingul in poarta lui Matache.

69' A intrat Niculescu in locul lui Niculae

72' GOL!!! Cristea a executat o lovitura libera de pe partea stinga, Miranda l-a derutat pe Pantilimon, iar balonul a poposit in poarta pentru 1-2.

73' Curtean a sutat din cadere de la 16 metri, insa peste poarta lui Matache

77' Zicu a fost avertizat dupa ce a sutat in minge dupa fluierul arbitrului

78' Bucur a scapat pe stinga, i-a centrat in mijlocul careului lui Borbely, insa reluarea acestuia s-a dus dezamagitor pe linga poarta lui Matache.

79' A intrat Parks in locul lui Curtean.

81' GOL!!! Parks a profitat de o naintelegere intre Scarlatache si Goian, i-a centrat lui Bucur, iar acesta a reluat simplu cu latul pentru 3-1.

84' Izvoranu a fost eliminat direct dupa ce i-a pus o talpa lui Cisovsky.

85' Niculescu a sutat din lovitura libera, insa pe linga poarta.

86' GOL!!! In urma unei lovituri libere executat in careul dinamovist, Nibombe i-a dominat pe toti dinamovistii in spatiul aerian si a inscris pentru 4-1.

88' A intrat Scutaru in locul lui Bucur.

90' Luchin a fost avertizat pentru hent

93' Scarlatache l-a deschis excelent pe Niculescu, dar sutul acestuia din unghi a fost respinsa cu un efort superb de Pantilimon.

97' Arbitrul Tudor a fluierat finalul partidei. Timisoara se califica in finala Cupei Romaniei, dupa 4-1 cu Dinamo.