Jurnalul.ro Sport Chivu, afara din Europa

Chivu, afara din Europa

27 Mar 2004   •   00:00

Romanii au invins cu 2-1 pe Villarreal, insa au ratat calificarea in „sferturi". Fundasul roman a gresit la unicul gol al spaniolilor, ratand interventia asupra lui Anderson

Roma lui Cristi Chivu nu a reusit joi seara miracolul. Invinsi cu 2-0 in meciul tur de la Villarreal, „giallorossi" se aflau in fata unei misiuni aproape imposibile: o victorie la trei goluri diferenta. Pe un „Olimpico" aflat inca sub influenta celor intamplate duminica seara in derby-ul cu Lazio, echipa lui Fabio Capello a lasat, pentru o buna bucata de vreme, impresia ca poate intoarce soarta calificarii. Eroare decisiva

EROARE. Emerson a deschis scorul inca din minutul 10, iar ceea ce a urmat a fost practic un monolog al romanilor, intrerupt doar de un sut al lui Sonny Anderson peste transversala lui Pelizzoli. Al doilea gol al formatiei capitoline, marcat de Cassano, a venit la doar cinci minute dupa pauza, iar „sferurile" pareau acum mult mai aproape. Cel care avea sa strice ploile romanilor a fost insa acelasi Sonny Anderson, e adevarat, cu largul concurs al lui Cristi Chivu. Romanul, care a jucat toate cele 90 de minute, a pierdut duelul cu jucatorul brazilian, acesta sutand nestingherit in plasa. Fara romani

FARA ROMANI. Nici un fotbalist roman nu va merge mai departe in Cupa UEFA. Alaturi de Chivu a parasit competitia si Alin Stoica. Jucatorul lui FC Bruges nu a jucat insa nici un minut in dubla mansa cu Bordeaux. Dupa 3-1 in tur, francezii au castigat cu 1-0 si in Belgia.
Delia Gomoescu

Show pe „San Siro"

Dupa 0-0 la Lisabona, Inter s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei UEFA la capatul unui meci de senzatie. Cu Martins si Recoba intr-o forma de zile mari, „nerazzurri" au fost condusi cu 1-0, dar au revenit si au castigat cu 4-3. A fost prima victorie europeana a lui Alberto Zaccheroni ca antrenor al lui Inter. De altfel, milanezii nu mai invinsesera in cupele europene din 30 septembrie 2003 (2-1 cu Dinamo Kiev in Liga Campionilor). In „sferturi", italienii vor juca impotriva lui Olympique Marseille, francezii eliminand pe Liverpool.

Barca s-a inecat acasa

Intr-o alta partida, finalista editiei precedente a Cupei UEFA, Celtic, a remizat, 0-0 cu Barcelona, pe „Nou Camp". Fara Javier Saviola si Patrick Kluivert, catalanii nu au reusit sa „sparga" defensiva scotienilor, care merg mai departe datorita victoriei cu 1-0 de la Glasgow. In „sferturi" a ajuns insa o alta formatie spaniola, Valencia, care i-a eliminat pe turcii de la Genclerbirligi dupa un gol de argint marcat de Vicente in minutul 95. Cea mai clara calificare a obtinut-o insa Newcastle, care a eliminat pe Mallorca dupa doua victorii la scor 4-1 si 3-0.