Jurnalul.ro Sport Divizia B - Craiova, victorie dupa patru luni

Divizia B - Craiova, victorie dupa patru luni

de Mario Morcov    |    22 Aug 2005   •   00:00

Pornita in Divizia B cu un handicap de doua puncte ca urmare a neindeplinirii baremului, Universitatea Craiova a trecut cu brio cel dintai examen in liga secunda.

NECONVINGATOR. Chiar daca au jucat 30 de minute in superioritate numerica, oltenii au tremurat destul pentru victoria cu 1-0 impotriva lui Rapid II, prima dupa cea izbutita in aprilie la Craiova, contra lui FC National (3-0). "Dupa ce adversarii au ramas in 10, jucatorii mei au aratat cat de delasatori pot fi, iar acest lucru era sa ne coste", a declarat antrenorul-jucator al oltenilor, Ovidiu Stanga. Unicul gol al meciului a fost marcat de Daniel Orac in minutul 24, pentru ca apoi Universitatea sa se multumeasca cu un joc de asteptare. Oltenii au fost incurajati de 250 de suporteri, care au facut deplasarea cu sase autocare. Ca o nota proasta pentru organizare, biletele au costat 60.000 lei vechi bucata, in conditiile in care acest tarif este considerat mare si pentru partidele din cadrul Diviziei A. In aceeasi serie, Petrolul a invins la Urziceni cu 3-2.

"PINALTI"
In seria I, derby-ul dintre Ceahlaul Piatra-Neamt si FC Brasov s-a incheiat cu victoria gazdelor, cu scorul de 3-0, gratie golurilor reusite de Tiberiu Serban, Doicaru si Costel Ilie. "Mai e drum lung pana-n Divizia A, trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant", a spus la final antrenorul Ceahlaului, Marin Barbu. In B3, cel mai important meci s-a disputat la Alba-Iulia, unde Unirea a pierdut, cu 0-1, in fata lui Gaz Metan Medias. Unicul gol al partidei a fost marcat de Pleniceanu, in minutul 4.

Divizia B - Etapa I
SERIA I
Petrolul Moinesti - Dunarea Galati 1-1, Cetatea Suceava - Callatis Mangalia 3-2, Portul Constanta - Precizia Sacele 2-0, Ceahlaul - FC Brasov 3-0, Forex Brasov - FC Botosani 0-1, Altay Constanta - Dacia Unirea Braila 1-0, Laminorul Roman - FCM Targoviste 2-0. Partida Midia Navodari - Gloria Buzau a fost amanata.

SERIA a II-a
Rapid II - "U" Craiova 0-1, CSM Rm. Valcea - Astra Ploiesti 2-0, FC Sibiu - Inter Gaz 1-0, Poiana Campina - Minerul Motru 0-0, Unirea Urziceni - Petrolul Ploiesti 2-3, Dunarea Giurgiu - CS Otopeni 1-0, Juventus - Dacia Mioveni 0-0, FC Caracal - Dinamo II 0-0.

SERIA a III-a
Corvinul Deva - Olimpia Satu-Mare 2-2, UT Arad - IS Campia Turzii 1-1, Minerul Lupeni - Liberty Salonta 2-0, Apulum - Gaz Metan 0-1, Gloria II - FC Bihor 0-4, "U" Cluj - FCM Resita 2-1, Unirea Sanicolau Mare - Armatura Zalau 0-0, CFR Timisoara - Unirea Dej 2-1.