Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Cupa Ligii. ACS Poli Timişoara, cu un picior în finală după ce a învins-o pe ASA Târgu Mureş, scor 4-2

22 Dec 2016   •   07:59

ACS Poli Timişoara a făcut un pas mare spre finala Cupei Ligii la fotbal, după ce a învins-o pe ASA Târgu Mureş cu scorul de 4-2 (1-1), miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor competiţiei.

Pentru oaspeţi au marcat Andrei Artean (11 - penalty), după un henţ comis de Marius Constantin, Octavian Drăghici (61), Fernando Llorente (67) şi Alexandru Popovici (90+5), iar golurile mureşenilor au fost înscrise de Andrei Ciolacu (26), Ciprian Rus (77).

Timişorenii au avut şi două bare, prin Artean (45+1) şi Drăghici (75).

Meciul s-a desfăşurat pe un teren alunecos, cu porţiuni îngheţate.

În minutul 17, arbitrul de centru Iulian Călin a purtat o discuţie de un minut cu căpitanii şi antrenorii celor două echipe şi s-a decis ca jocul să continue.

Manşa a doua va avea loc pe 1-2 martie.

Dinamo şi Steaua se înfruntă joi, de la ora 20,30, pe Arena Naţională, în prima manşă a celei de-a doua semifinale.

ASA Târgu Mureş - ACS Poli Timişoara 2-4 (1-1), Stadion Trans-Sil - Târgu Mureş
Au marcat: Andrei Ciolacu (26), Ciprian Rus (77), respectiv Andrei Artean (11 - penalty), Octavian Drăghici (61), Fernando Llorente (67), Alexandru Popovici (90+5).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Sebastian Colţescu (Craiova)
Observatori: Ionel Popa (Paşcani) - CCA, Viorel Ilinca (Piteşti) - LPF.