Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo şi Concordia Chiajna, calificate în optimile Cupei României

Dinamo şi Concordia Chiajna, calificate în optimile Cupei României

24 Sep 2015   •   18:59

Dinamo Bucureşti şi Concordia Chiajna s-au calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au câştigat meciurile susţinute în deplasare în şaisprezecimile de finală.

Dinamo a învins echipa de ligă secundă Dacia Unirea Brăila cu scorul de 3-2 (0-1). Gazdele au deschis scorul pe finalul primei reprize, prin Necoară (40), din penalty, după un fault comis de camerunezul Antonio Ghomsi la Costel Roşu. Brăilenii au avut şansa desprinderii după pauză, dar Laurenţiu Ivan a trimis în bară (51).

Echipa antrenată de Mircea Rednic a întors printr-un hat-trick reuşit de atacantul camerunez Gnohere în doar 12 minute (63, 73, 75). Brăilenii au mai marcat o dată pe final, prin Muscă (85), dar Dinamo merge mai departe.

Concordia s-a calificat la pas, printr-o victorie cu 4-0 la Târgu Mureş, în faţa echipei a doua a clubului ASA. Purece, Răducanu, Constantinescu şi S. Pană au marcat pentru ilfoveni, care au evoluat în avantaj numeric mai bine de o repriză, ratând şi un penalty (Purece).

ACS Dacia Unirea Brăila (II) - Dinamo Bucureşti 2-3 (1-0), stadion Municipal - Brăila
Au marcat: Constantin Necoară (40 - penalty), Alexandru Muscă (85), respectiv Eddy Harlem Gnohere (63, 73, 75).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle/TR), Ionuţ Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău)
Observatori: Cristian Sava (Bacău) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF

FC ASA 2013 Târgu Mureş 2 (III) - CS Concordia Chiajna 0-4 (0-2), stadion Trans-Sil - Târgu Mureş
Au marcat: Florin Purece (12), Robert Răducanu (32), Marian Constantinescu (62), Silviu Pană (85).
Cartonaş roşu: Szabolcs Torok (ASA, 37).
Purece a ratat un penalty în min. 44 (a apărat Csongor Fejer).
Arbitru: Flavius Alin Roşu (Timişoara); arbitri asistenţi: Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara), Joszef Peter (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Valeriu Nichimiş (Alba Iulia) - FRF