Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Viitorul, noul lider al Ligii I, după victoria cu Concordia

FC Viitorul, noul lider al Ligii I, după victoria cu Concordia

12 Dec 2016   •   22:39
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Viitorul Constanţa este noul lider al Ligii I de fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Concordia Chiajna, cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, în ultimul meci din etapa a 20-a.

FC Viitorul are un avans de două puncte faţă de următoarele două clasate, Gaz Metan Mediaş şi Steaua.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus prin golurile marcate de Romario Benzar (12), din lovitură liber de la 17 metri, şi Florin Purece (70), fost jucător al Concordiei, introdus după pauză.

Marian Cristescu (85) a marcat golul ilfovenilor, care au forţat egalarea pe final.

Concordia a avut şi o bară transversală, la un şut al lui Robert Răducanu (56).

În min. 55 al partide, un stâlp de nocturnă s-a stins, însă meciul a continuat. Becurile s-au reaprins apoi pe parcursul reprizei secunde.

FC Viitorul s-a impus şi în tur cu acelaşi scor.

FC Viitorul e neînvinsă de cinci meciuri, iar pe ultimele patru le-a câştigat.

Concordia a pierdut cele patru jocuri care au urmat după victoria cu Steaua.

Concordia a câştigat un singur meci cu Viitorul din zece jucate în campionat (4 victorii FC Viitorul, 5 egaluri).

CS Concordia Chiajna - FC Viitorul Constanţa 1-2 (0-1), Stadion "Concordia" - Chiajna
Au marcat: Marian Cristescu (85), respectiv Romario Benzar (12), Florin Purece (70).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (Bucureşti)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Valer Şulea (Braşov) - LPF