Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Fotbal: Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României

Fotbal: Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României

27 Feb 2019   •   20:07

Astra Giurgiu s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Dunărea Călăraşi cu scorul de 2-1 (2-0), pe Stadionul ''Marin Anastasovici'' din Giurgiu, în sferturile de finală ale competiţiei.

Astra, câştigătoarea trofeului în 2014, a tranşat soarta partidei încă din primele zece minute, când finlandezul Vahid Hambo a reuşit o ''dublă'' (4, 7), acestea fiind primele sale goluri pentru ''alb-negri''. Golul echipei din Călăraşi a venit în min. 89, când mingea trimisă de Valentin Munteanu din lovitură liberă de la 17 metri a fost deviată de Stelian Cucu.

Dunărea a avut o ocazie mare de gol prin tânărul Ianis Stoica (34), în situaţie de unu la unu cu portarul Miguel Santos. Astra a irosit şi ea o oportunitate clară, prin fundaşul Mike Cestor (82), portarul Cătălin Straton salvând golul.