Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: ACS Poli Timişoara - FC Voluntari 2-1, în play-out

Liga 1: ACS Poli Timişoara - FC Voluntari 2-1, în play-out

10 Apr 2016   •   19:53

ACS Poli Timişoara a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-out a Ligii I de fotbal, în care oaspeţii au avut două jucători eliminaţi.

Soarta partidei s-a decis în ultima parte a jocului, cele trei goluri şi cele două eliminări venind în ultimele 25 de minute.

Ilfovenii au rămas în zece în minutul 66, când Bogdan Mitache l-a lovit cu piciorul în cap pe Cristian Bărbuţ. Acelaşi Bărbuţ a scos un penalty pentru bănăţeni în minutul 77, precum şi al doilea cartonaş galben pentru bulgarul Venelin Filipov. Dorin Goga a transformat lovitura de pedeapsă şi a adus-o pe Poli în avantaj. FC Voluntari a egalat în nouă oameni, prin Alexandru Tudorie (82), după o gafă uriaşă a portarului Mădălin Smaranda.

Spaniolul Javi Hernandez (89) a marcat golul victoriei pentru Poli, din lovitură liberă de la marginea careului.

Poli a reuşit prima victorie din play-out şi totodată primul succes cu antrenorul Petre Grigoraş pe banca tehnică. Acest succes vine după trei eşecuri consecutive.

FC Voluntari a pierdut după un egal şi trei victorii consecutive.

În sezonul regulat, cele două echipe au terminat la egalitate în tur, 0-0, iar FC Voluntari a învins în retur pe Bega cu 2-1.

ACS Poli Timişoara - FC Voluntari 2-1 (0-0), stadion Dan Păltinişanu - Timişoara
Au marcat: Dorin Goga (78 - penalty), Javi Hernandez (89), respectiv Alexandru Tudorie (82).
Cartonaşe roşii: Bogdan Mitache (FC Viitorul, 66), Venelin Filipov (FC Voluntari, 77).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Iulius-Radu Timar (Marghita/Bihor); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) - LPF