Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1, Etapa a 27-a: Oţelul, Timişoara şi Vaslui, separate de două puncte

Liga 1, Etapa a 27-a: Oţelul, Timişoara şi Vaslui, separate de două puncte

15 Apr 2011   •   09:50
Sursa foto: /Intact Images

Vasluiul lui Viorel Hizo a ajuns la două puncte de liderul Oţelul şi la un punct de FC Timişoara după succesul facil obţinut în faţa lui Gaz Metan Mediaş, scor 3-0, în ultimul meci din etapa a 27-a. Moldovenii au deschis scorul prin Wesley, după o fază la care centralul Sebastian Colţescu a dictat mai întâi penalty, apoi corner şi în final iar penalty. Adailton a majorat scorul cu o lovitură de cap, după ce un asistent a semnalizat că balonul a trecut de linia porţii, iar Yero Bello a punctat decisiv tot înainte de pauză.

Universitatea Cluj se poate considera scăpată de grijile retrogradării după ce a învins-o cu 3-0 pe Universitatea Craiova, ocupanta primului loc care duce în Liga 2, de care s-a detaşat la 9 puncte. Ardelenii au ratat un penalty prin Claudiu Niculescu la mijlocul primei reprize, oltenii au replicat prin două bare ale lui Subotic şi Dorel Stoica, dar până la pauză Cojocnean a rezolvat partida cu o "dublă". În prelungirile partidei, debutantul Vlad Morar a închis tabela cu primul său gol în Liga 1.

Oţelul - Dinamo 3-3
Au marcat: Antal 30, Giurgiu 52, Pena 54 / C. Munteanu 36, Ţucudean 86, Dr. Grigore 90

Pandurii - Astra 1-0
A marcat: Voiculeţ 8

Sportul Studenţesc - Steaua 1-2
A marcat: Irimia 65 / Maicon 80, 86