Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Petrolul Ploiești obține prima victorie a sezonului, în fața campioanei Farul Constanța

de Redacția Jurnalul    |    06 Aug 2023   •   21:16
Sursa foto: Petrolul Ploiești

Nigerianul Christian Irobiso a adus prima victorie a „lupilor galbeni” în actualul sezon al Superligii, golul marcat de el în minutul 4 suplimentar al meciului dintre Petrolul Ploiești și Farul Constanța aducând gazdelor victoria cu 3-2 (0-0), într-o partidă din etapa a 4-a.

După o primă repriză fără goluri, în care cele două echipe și-au împărțit momentele de dominare, gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin Jair, în minutul 48, după o cursă solitară. Golul anulat inițial pentru offside, a fost apoi validat.

Gicu Grozav a făcut apoi 2-0, în minutul 68, cu un șut de la aproximativ 30 de metri.

Elevii lui Gheorghe Hagi au revenit, egalând prin reușitele lui Criciuma (min. 73) și Carnat (min. 90).

Irobiso a închis tabela, cu un șut din fața porții, la colțul scurt, după o pasă venită din flancul stâng.

Petrolul Ploiești acumulează 4 puncte, după 4 etape și e momentan pe locul 9, în timp ce Farul, cu 6 puncte, dar cu două înfrângeri consecutive, ocupă locul 5.