Jurnalul.ro Sport Fotbal intern U Cluj întoarce rezultatul cu Hermannstadt, iar Dinamo pierde cu Petrolul

U Cluj întoarce rezultatul cu Hermannstadt, iar Dinamo pierde cu Petrolul

de Redacția Jurnalul    |    20 Ian 2024   •   23:38
Sursa foto: Dinamo Bucuresti

În a 22-a etapă din Superliga de fotbal U Cluj a învins-o acasă pe Hermannstadt, iar Petrolul pe Dinamo.

Universitatea Cluj a învins-o pe Hermannstadt acasă, cu 2-1 (0-0), sâmbătă, în cea de-a 22-a etapă a Superligii de fotbal.

Sibienii au deschis scorul în minutul 62, prin Alessandro Murgia, însă clujenii au întors rezultatul într-un sfert de oră, marcând prin Alexandru Chipciu, în minutul 65, și prin Daniel Popa, în minutul 79.

În cea de-a doua partidă de sâmbătă, Petrolul Ploiești a învins-o acasă pe Dinamo cu 1-0. A marcat Jair, în minutul 80.

U Cluj a urcat, deocamdată, pe loc de play-off (6), Dinamo rămâne pe 15, Petrolul e pe 8, iar Hermannstadt pe 9.

Duminică, în cadrul rundei cu numărul 22, se joacă meciurile FC Botoșani - CFR Cluj (ora 15) și Universitatea Craiova - Farul Constanța (ora 20).