Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova s-a calificat în finala Cupei României

Universitatea Craiova s-a calificat în finala Cupei României

13 Mai 2021   •   08:04

Manșa a doua a semifinalei Cupei României dintre Viitorul Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Craiova s-a încheiat miercuri seara cu scorul de 2-2 (2-2). Craiovenii s-au calificat în finală cu scorul general de 5-2, după ce în primul tur au învins cu 3-0. Astra Giurgiu și-a aflat astfel adversara din finala Cupei României la fotbal.

Toate golurile au fost marcate în prima repriză, una foarte animată, care pe lângă goluri, a mai avut parte și de alte ocazii importante la cele două porți.

Gazdele au deschis scorul prin Darius Buia, în minutul 17, după ce Camara a fost la un pas de a marca în minutul 3 pentru Craioveni, șutul său nimerind transversala. Reagy Ofosu a egalat la doar 2 minute după golul lui Buia.

Paraschiv a preluat din nou conducerea pentru Pandurii, în minutul 28, în urma unei mingi recuperate în jumătatea adversă de Buia.

Tudorie a egalat și a închis tabela, în minutul 36.

În repriza secundă, cele două echipe nu s-au mai întrebuințat în mod deosebit, scorul rămânând neschimbat.

Finala se joacă pe 22 mai, la Ploieşti, un meci anunțat ca fiind probabil primul din acest sezon la care vor fi acceptați spectatori în tribune.