Jurnalul.ro Sport Fotbal international Victorie a lui Arsenal în deplasare cu West Ham la scor de set de tenis

Victorie a lui Arsenal în deplasare cu West Ham la scor de set de tenis

de Redacția Jurnalul    |    11 Feb 2024   •   21:20

Arsenal a învins-o duminică pe West Ham United cu 6-0 în deplasare în Premier League. La pauză ”tunarii” conduceau cu 4-0.

Arsenal și-a luat o revanșă în fața lui West Ham United cu un 6-0 în deplasare și a rămas o candidată importantă pentru titlu în Premier League, relatează Reuters.

Echipa lui Mikel Arteta pierduse de două ori în fața rivalilor londonezi în acest sezon, dar la pauză conducea deja cu 4-0 prin golurile marcate de William Saliba, Bukayo Saka, Gabriel și Leandro Trossard.

În a doua repriză Saka a făcut 5-0, după care fostul mijlocaș al lui West Ham, Declan Rice, a stabilit scorul final.

Cu acest rezultat Arsenal a șters diferența de golaveraj față de campioana Manchester City, cu care a ajuns la egalitate de puncte, 52. Arsenal rămâne pe locul trei însă din cauză că are mai puține goluri marcate decât Manchester City. Liderul clasamentului, Liverpool, are 54 de puncte.