Jurnalul.ro Sport Fotbal international Benzema a pus Brazilia la pământ

Benzema a pus Brazilia la pământ

10 Feb 2011   •   09:02

Franţa pare să fi lăsat definitiv în urmă perioada neagră prin care a trecut în vara lui 2010. După ce în toamnă au învins Anglia chiar pe Wembley, miercuri seară „cocoşii” au obţinut victoria într-un alt amical de cinci stele, 1-0 cu Brazilia pe Sta­de de France.

Este adevărat că băieţii lui Laurent Blanc au evoluat o mare parte din meci în superioritate nu­merică după eliminarea lui Hernanes, în minutul 40, în urma unei in­trări cri­mi­nale la Benzema. Fra­n­ce­zul a pre­fe­rat să „răspundă” ceva mai târziu, marcând unicul gol al în­tâl­nirii, în minutul 54.

Selecţionerul Laurent Blanc ştie însă că succesul în faţa sud-americanilor e bun doar pentru moral. „Obiectivul nostru major este calificarea la Campionatul European, deci victoriile cu Anglia şi cu Brazilia nu înseamnă ceva decât din punct de vedere al încrederii la nivelul echipei. Nu ne-a ieşit chiar tot, dar apreciez în­cercările băieţilor în ceea ce pri­veşte posesia şi circulaţia mingii. Au fost destule puncte pozitive în acest meci. Benzema putea înscrie mai multe goluri. Mi-a plăcut şi prestaţia întregului bloc defensiv, foarte solid. Mexes, Rami şi Lloris au făcut un meci foarte bun, iar Menez a fost de­cisiv într-o acţiune de mare clasă”, a spus Blanc.

Şi celelalte componente ale grupei D a preliminariilor Euro 2012 au avut teste în program miercuri. Bos­nia, echipă pe care România o va întâlni la 26 martie, a pierdut, 0-2, în fa­ţa Mexicului într-un meci dispu­tat la Atlanta, în Statele Unite.
Albania a fost învinsă acasă, 1-2 cu Slovenia, iar Belarus a scos doar un egal, 1-1 cu Ka­zahstan. Doar Lu­xem­burg a iz­butit victoria, 2-1 împotriva Slovaciei. (Delia Gomoescu)

Messi, peste Cristiano Ronaldo
Adversari în campionatul Spaniei, ultimii doi câştigători ai Balonului de Aur, argentinianul Lionel Messi şi portughezul Cristiano Ronaldo, s-au aflat din nou faţă în faţă miercuri-seară, în amicalul dintre naţionalele ţă­rilor lor, disputat în Elveţia, la Ge­neva. Ca şi în La Liga, unde FC Ba­r­ce­lona a spulberat-o pe Real Madrid cu 5-0, învingător a ieşit Messi, Ar­gentina – Portugalia terminându-se 2-1. Starul Barcei a contribuit decisiv la succesul echipei sale, cu un gol din penalty înscris în ultimul minut al jo­cului şi o pasă de gol, în vreme ce uni­ca reuşită a lusitanilor i-a apar­ţi­nut lui Ronaldo.

Bolivia - Letonia 1-2

Au marcat: Arce '55 (penalti) / Verpakovskis '43 (penalti), Cauna '49 (penalti)

Rusia - Iran 0-1

A marcat: Khalatbari '90

Macedonia - Camerun 0-1

A marcat: Andongcho '75

Croaţia - Cehia 4-2

Au marcat: Eduardo '10, Kalinici '13, '61, Ilicevici '75 / Sivok '20, Rosicky '45

Suedia - Ucraina 1-1, 4-5 la loviturile de departajare

Au marcat: Elmander '7 / Devic '20 (penalti)

Africa de Sud - Kenya 2-0

Au marcat: Somma '3, Pienaar '45

Albania - Slovenia 1-2

Au marcat: Bulku '62 / Novakovici '24, Dedici '90 (penalti)

Olanda - Austria 3-1

Au marcat: Sneijder '28, Huntelaar '48, Kuyt '71 (penalti) / Arnautovici '84 (penalti)

Malta - Elveţia 0-0

Norvegia - Polonia 0-1

A marcat: R. Lewandowski '19

Germania - Italia 1-1

Au marcat: Klose '16 / G. Rossi '81

Scoţia - Irlanda de Nord 3-0

Au marcat: Miller '19, Maloney '32, Commons '51

Argentina - Portugalia 2-1