Jurnalul.ro Sport Fotbal international Borussia Dortmund a luat titlul în Germania după 9 ani

Borussia Dortmund a luat titlul în Germania după 9 ani

30 Apr 2011   •   19:07
Sursa foto: /Reuters

Borussia Dortmund a câştigat azi pentru a şaptea oară în istorie campionatul Germaniei, datorită victoriei cu scorul de 2-0 din partida de pe teren propriu cu FC Nurnberg, din etapa a 32-a a primului eşalon.

Golurile galben-negrilor au fost reuşite de paraguayanul Lucas Barrios, în minutul 32, şi de polonezul Robert Lewandowski, cu două minute înaintea finalului primei reprize. Tot azi, rivala la titlu a Borussiei, Bayer Leverkusen, a fost învinsă de FC Koln, scor 2-0.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, Borussia Dortmund are 72 de puncte şi nu mai poate fi ajunsă din urmă de Bayer Leverkusen (64 de puncte). Echipa antrenată de Jürgen Klopp a reuşit din nou să ia titlul naţional după o pauză de 9 ani.