Jurnalul.ro Sport Fotbal international Elveţia a depăşit recordul de minute fără gol primit la CM

Elveţia a depăşit recordul de minute fără gol primit la CM

22 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Reprezentativa Elveţiei a depăşit, luni, recordul de minute fără gol primit în meciuri la Cupa Mondială, după ce a reuşit să-şi menţină poarta "intactă" în primele 67 de minute ale partidei cu Chile, contând pentru Grupa H a turneului final din Africa de Sud.

Cu 551 de minute fără gol primit, Elveţia a depăşit vechiul record de 550 de minute ce fusese stabilit de Italia între 17 iunie 1986 şi 3 iulie 1990.

În 2006, Elveţia a remizat cu Franţa (0-0), a învins Togo (2-0) şi Coreea de Sud (2-0), fiind apoi eliminată de Ucraina (0-0), după prelunigiri şi loviturile de departajare.

De asemenea, Elveţia nu a primit gol nici în meciul cu Spania, scor 1-0, de la competiţia sud-africană.