Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League: Săpunaru şi FC Porto s-au calificat în optimi!

Europa League: Săpunaru şi FC Porto s-au calificat în optimi!

23 Feb 2011   •   21:48
Sursa foto: /Reuters

FC Porto s-a calificat, miercuri seară, în optimile de finală ale Europa League, chiar dacă a fost învinsă pe teren propriu de FC Sevilla, cu scorul de 1-0, în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală ale competiţiei.

Unicul gol al partidei de pe Estadio do Dragao a fost reuşit de Luis Fabiano în minutul 71.

După victoria cu 2-1 obţinută în Andaluzia, Porto s-a calificat în optimi graţie numărului mai mare de goluri marcate în deplasare.

Fundaşul român Cristian Săpunaru a intrat pe teren în minutul 74 în locul lui Moutinho, după ce fostul jucător al lui CFR Cluj, uruguayanul Alvaro Pereira, a fost eliminat în minutul 72. Şi oaspeţii au terminat meciul cu un om mai puţin pe teren după ce Alexis a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 77.