Jurnalul.ro Sport Fotbal international Luchin a marcat primul său gol pentru Botev Plovdiv

Luchin a marcat primul său gol pentru Botev Plovdiv

09 Mar 2014   •   09:52

Fundaşul român Srgian Luchin a marcat primul său gol pentru Botev Plovdiv, care a învins cu 4-1 pe Lokomotiv Sofia, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Bulgariei.

Luchin a marcat ultimul gol al meciului, în prelungiri, după ce pentru Botev mai marcaseră congolezul Ferebory Dore (ex-Petrolul), în minutele 45+1 şi 72, şi Anicet Andrianantenaina (59). Oaspeţii deschiseseră scorul prin Marquinhos (38).

Titular la Botev, fostul dinamovist Alex Curtean a fost schimbat în minutul 76. Alexandru Benga a fost doar rezervă la formaţia din Plovdiv, iar marocanul Hamza Younes, fost la Petrolul, a fost integralist, la fel ca Luchin şi Dore.

În urma acestui rezultat, Botev Plovdic a urcat pe locul 4 în clasament, cu 46 de puncte. Lider este Ludogorets Razgrad, formaţia unui alt român, Cosmin Moţi.