Jurnalul.ro Sport Fotbal international Optimile Ligii Campionilor: Bayern bate pe Inter la Milano în minutul 90, Marseille şi Man. United fac egal!

22 Feb 2011   •   20:59
Sursa foto: /Reuters

În această seară s-au disputat ultimele două partide contând pentru prima manşă a optimilor de finală din UEFA Champions League.

Pe stadionul "Giuseppe Meazza" din Milano, Bayern Munchen a reuşit să-şi ia revanşa în faţa Interului lui Cristi Chivu după înfrângerea din finala Ligii de anul trecut, câştigând în ultimul minut prin golul marcat de Mario Gomez, la capătul unui joc foarte spectaculos. Atacantul bavarezilor a profitat de o respingere greşită în faţă a portarului Julio Cesar, după şutul expediat de la peste 25 de metri de Robben, şi a reluat din apropiere balonul în plasă.

Pe Stade Velodrome din Marseille, Olympique a ţinut piept mult mai titratei Manchester United, ba chiar a avut momente în care a controlat jocul, însă până la urmă meciul s-a terminat nedecis, 0-0, astfel că soarta calificării se va decide pe 15 martie, pe Old Trafford. De notat revenirea internaţionalului francez Mathieu Valbuena la OM după accidentarea la ligamentele genunchiului stâng suferită pe 22 ianuarie în timpul unui antrenament.