Jurnalul.ro Sport Fotbal international Real Madrid și Manchester City, egal în meciul tur al semifinalei Ligii Campionilor

de Redacția Jurnalul    |    10 Mai 2023   •   06:50

Vinicius Junior și Kevin de Bruyne au marcat cele două goluri ale remizei, 1-1 (1-0) dintre Real Madrid și Manchester United, din primul tur al semifinalei Ligii Campionilor, jucat pe Stadio Santiago Bernabeu, din Madrid.

Gazdele au deschis scorul puțin după prima jumătate de oră de joc, Vinicius Jr învingându-l pe Ederson cu un șut puternic de la 18 metri, văzut târziu de portarul brazilian.

Cu câteva minute înainte, la cealaltă poartă, Courtois a scos cu o robinsonadă de efect o minge șutată pe jos, aproape de bara din dreapta, trimis de Rodri.

Cei 63.485 de spectatori au fost reduși la tăcere în minutul 67, de șutul surprinzător, din prima, al lui De Bruyne, care a trimis foarte puternic în poarta lui Courtois.

Real Madrid a dominat teritorial finalul de meci, iar Ederson a avut și el o intervenție de efect la șutul bun al lui Tchouameni, din minutul 90.

S-a încheiat 1-1, returul urmând a fi jucat miercurea viitoare, pe Etihad Stadium, din Manchester.