Jurnalul.ro Sport Fotbal international S-a terminat: Bölöni a retrogradat cu Lens în liga a doua franceză!.

S-a terminat: Bölöni a retrogradat cu Lens în liga a doua franceză!.

16 Mai 2011   •   06:30

Echipa pregatita de Ladislau Bölöni, RC Lens, a retrogradat in liga a doua din Franta, unde revine astfel dupa doi ani petrecuti in Ligue 1!

Gruparea "Sang et Or" a terminat la egalitate, duminica, in deplasare, scor 1-1 (0-1), cu AS Monaco, la care atacantul Daniel Niculae nu a fost convocat, informeaza L'Equipe. Monaco a deschis scorul prin Moukandjo, in minutul 14, iar oaspetii au reusit egalarea prin Varane, in minutul 90+4.

Dupa acest egal, Lens ocupa locul 19 cu 35 de puncte si nu o mai poate ajunge in clasament pe AS Nancy, formatie aflata pe primul loc neretrogradabil.

Agentia France Presse scrie ca acesta era de altfel epilogul asteptat al unui sezon catastrofal al celor de la Lens, marcat de inlocuirea, in luna ianuarie, a fostului antrenor Jean-Guy Wallemme cu romanul Ladislau Bölöni. "Experimentatul tehnician roman n-a reusit in niciun moment capabil sa-si motiveze jucatorii atat in intimitatea vestiarului, cat si pe teren".

Au marcat: L. Kone '47, Gameiro '79 / Remy '14, Gignac '88

Partida Brest - Olympique Lyon se va disputa luni, iar intalnirile OSC Lille - Sochaux si Girondins Bordeaux - Paris Saint-Germain sunt programate miercuri.

In clasament, cu doua etape inainte de finalul campionatului, lider se mentine OSC Lille 69 de puncte (35 j), urmata de Marseille 66 puncte si Lyon 59 puncte (35 j). Echipele RC Lens si Arles sunt virtual retrogradate.