Jurnalul.ro Sport Fotbal international SUA - Algeria 1-0: Americanii, în optimi de pe primul loc

SUA - Algeria 1-0: Americanii, în optimi de pe primul loc

de Mihai Igirosanu    |    23 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Toate calculele grupei au fost complet răsturnate în cel de-al doilea minut al prelungirilor partidei de la Pretoria, dintre SUA şi Algeria, moment în care confruntarea de la Port Elizabeth se încheiase de aproximativ un minut. După o serie halucinantă de ratări monumentale, mijlocaşul Landon Donovan a finalizat o acţiune-fulger de contraatac şi a semnat o victorie logică şi pe deplin meritată a trupei lui Bob Bradley.

Până la golul americanilor, în pofida egalităţii la bare transversale, 1-1, yankeii controlaseră autoritar meciul, numai că Donovan, Altidore sau Dempsey s-au întrecut în a irosi situaţii ideale de a marca. Au fost salvaţi în final, când rezistenţa algeriană, inspirată de prestaţia senzaţională a portarului Mbohli, a fost răpusă de şutul bine plasat al lui Donovan.