Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize MARI în Europa League. Meci cu sapte goluri si calificare spectaculoasa

15 Apr 2016   •   08:10

Şahtior Doneţk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, Liverpool, Villarreal şi Sevilla s-au calificat în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile disputate joi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Şahtior, după 2-1 în deplasare cu Sporting Braga, a surclasat formaţia lusitană cu 4-0 la Lvov, într-un meci în care Ricardo Ferreira a înscris două autogoluri (42, 74). Pentru vicecampioana Ucrainei au mai marcat croatul Darijo Srna (25 - penalty) şi Viktor Kovalenko (50).

Liverpool a reuşit o victorie de senzaţie, 4-3 cu Borussia Dortmund, şi s-a calificat în penultimul act (1-1 în tur). Borussia conducea cu 2-0 pe Anfield după zece minute şi a avut apoi 3-1, dar ''cormoranii'' antrenaţi de Jurgen Klopp, fostul tehnician al echipei germane, au revenit incredibil în ultima jumătate de oră şi au punctat de trei ori, prin Coutinho (66), Mamadou Sakho (78), Dejan Lovren (90+1).

Villarreal a bifat şi ea calificarea în semifinale, după o victorie cu 4-2 la Praga, cu Sparta. Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a fost integralist la Sparta şi a pasat decisiv la primul gol al cehilor.

Athletic Bilbao, după ce a pierdut meciul tur cu Sevilla (1-2), a reuşit să trimită în prelungiri partida de din Andaluzia, scorul fiind 2-1 după 90 de minute. Sevilla, deţinătoarea trofeului, a reuşit să câştige la loviturile de departajare cu scorul de 5-4. Soria a apărat şutul expediat de Benat Etxebarria, iar francezul Kevin Gameiro a transformat lovitura decisivă.

Rezultate:
(+) Şahtior Doneţk - Sporting Braga 4-0 (2-0)
Au marcat: Darijo Srna 25 - penalty, Ricardo Ferreira (autogoluri) 42, 74, Viktor Kovalenko 50.
În tur: 2-1.

Sparta Praga - (+) Villarreal 2-4 (0-3)
Au marcat: Borek Dockal 65, Ladislav Krejci 71, respectiv Cedric Bakambu 5, 49, Samuel Castillejo 43, David Lafata (autogol) 45.
În tur: 1-2.

(+) Sevilla - Athletic Bilbao 1-2 (0-0), după prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare
Au marcat: Kevin Gameiro 59, respectiv Aritz Aduriz 57, Raul Garcia 80.
Au executat în ordine loviturile de departajare: Raul García 0-1 (gol), Coke 1-1 (gol), Borja Viguera 1-2 (gol), Grzegorz Krychowiak 2-2 (gol), Mikel San Jose 2-3 (gol), Evgheni Konoplianka 3-3 (gol), Benat Etxebarria 3-3 (ratare - a apărat David Soria), Steven N'Zonzi 4-3 (gol), Markel Susaeta 4-4 (gol), Kevin Gameiro 5-4 (gol).

(+) Liverpool - Borussia Dortmund 4-3 (0-2)
Au marcat: Divock Origi 48, Philippe Coutinho 66, Mamadou Sakho 78, Dejan Lovren 90+1 respectiv Henrih Mhitarian 5, Pierre-Emerick Aubameyang 9, Marco Reus 57.