Jurnalul.ro Sport Futsal - Am ratat CM

Futsal - Am ratat CM

de Jurnalul National    |    16 Apr 2008   •   00:00

După 1-1 în tur, echipa naţională de futsal a României a remizat, 2-2, la Tîrgu-Mureş cu Cehia, ratînd calificarea la turneul final al Campionatului Mondial, programat între 30 septembrie şi 19 octombrie în Brazilia.

După 1-1 în tur, echipa naţională de futsal a României a remizat, 2-2, la Tîrgu-Mureş cu Cehia, ratînd calificarea la turneul final al Campionatului Mondial, programat între 30 septembrie şi 19 octombrie în Brazilia. În faţa unei săli pline pînă la refuz de 1.500 de spectatori, trupa pregătită de Zoltan Jakab a început dezas-truos, cehii Fric şi Sluka ducînd în cinci minute scorul la 0-2. Gherman a redus diferenţa pe finalul primelor 20 de minute, căpitanul Matei a egalat aproape imediat după pauză, dar apărarea cehilor a ţinut rezultatul pînă la final. “În ultima fază am ratat incredibil, toţi am văzut mingea în poartă, dar a apărut un şpiţ salvator al unui ceh. Vreau să-i felicit pe jucători şi sper să nu ne oprim aici, să continuăm dezvoltarea şi promovarea acestui sport”, a declarat directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, prezent la meci alături de alţi doi oficial, Florin Prunea şi Daniel Prodan.