Jurnalul.ro Sport Infatuaţi şi infrănţi

Infatuaţi şi infrănţi

de Dragos Stoica    |    Mario Morcov    |    06 Aug 2007   •   00:00
Sursa foto: Mediafax foto/

După startul fulminant din prima etapă, Craiova s-a impiedicat la Iaşi in faţa unei echipe supermotivate. Primul eşec cu Cioroianu antrenor a fost insă cauzat şi de optimismul excesiv afişat de toţi oltenii inainte de meci, fie ei jucători sau conducători.

Venită la Iaşi pe cai mari, Universitatea a plecat pe tăcute din Dealul Copoului. Aureolaţi de acel 4-0 contra Farului, componenţii Universităţii s-au intrecut in declaraţii excesiv de optimiste inainte de meci, lucru care n-a făcut altceva decăt să-i monteze pe moldoveni căt mai tare.

RĂZBUNARE. Iritaţi de siguranţa afişată de adversari, elevii lui Ionuţ Popa au jucat excelent sămbătă, avănd cei mai buni oameni in Bălbă şi Silvăşan. Deşi la un moment dat a reuşit să egaleze, "Ştiinţa" a fost făcută şah-mat pe un contraatac de manual, fază care fusese exersată similar incă de vreo două ori inainte, acest lucru enervăndu-l pe tehnicianul oaspeţilor. "Am făcut multe greşeli in apărare şi am jucat multe mingi lungi. Dorinţa mai mare de victorie a lui Poli a decis meciul. Noi am intrat infatuaţi, dinainte căştigători, dar realitatea din teren a fost alta. Iaşiul mi-a lăsat o impresie bună, s-au bătut pentru fiecare minge şi au meritat să căştige", a recunoscut cu sportivitate Cioroianu, aflat la prima infrăngere de cănd a fost instalat la Craiova, in urmă cu patru luni. De asemenea, patronul Universităţii, Adrian Mititelu, a avut aceeaşi poziţie: "La cum a jucat Iaşiul azi, cred că nici o echipă din Liga I nu putea să căştige in dealul Copoului. A fost un meci mult mai greu decăt se aşteptau jucătorii mei. Dacă Bălbă ar fi jucat din primul minut la Timişoara, Iaşiul nu pierdea". La răndul său, antrenorul gazdelor, Ionuţ Popa, n-a ratat ocazia să-l taxeze pe căpitanul craiovenilor, Dorel Stoica: "N-am dormit toată noaptea după ce am văzut declaraţia lui Stoica, că vor avea 2-0 la pauză. Am fost convins că le dăm gol după pauză, pentru că, in declaraţia lui, Stoica a spus doar de 2-0 la pauză, insă nu a precizat ce urma să se intămple in a doua repriză".