Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Ziua de gratie a lui Marica

Liga Campionilor - Ziua de gratie a lui Marica

29 Iul 2004   •   00:00

Mircea Lucescu si legiunea romanilor de la Sahtior au debutat cu dreptul si in Liga Campionilor.

In prima mansa a turului 2 preliminar al competitiei, formatia din Donetk a invins marti seara cu 3-1 campioana Armeniei Piunik Erevan, chiar pe terenul acesteia.

DECISIV. Cel mai bun om al formatiei ucrainene a fost Ciprian Marica, autorul primelor doua goluri ale "minerilor". Ex-dinamovistul, care a evoluat pe toata durata partidei, a deschis scorul in minutul 31. Nazaryan a egalat pentru armeni (in min. 60), dar tot Marica si-a readus echipa in avantaj (in min. 75). In minutul 86, nigerianul Aghahowa a dus scorul la 3-1 in favoarea elevilor lui Mircea Lucescu. "Este o victorie importanta si meritata. Cel mai dificil adversar al nostru a fost caldura. Am facut doua schimbari imediat dupa ce armenii au egalat, pentru ca aveam nevoie de jucatori proaspeti", a spus Lucescu. Antrenorul roman a explicat si de ce nu i-a ultilizat deloc pe Matuzalem si Lewandowski: "Va fi un sezon lung. Avem meciuri o data la 3-4 zile, iar jucatorii trebuie sa se si odihneasca. Oricum, Matuzalem este mult in urma cu pregatirea".

ROMANI. Alaturi de Marica au fost prezenti pe gazon si ceilalti romani ai lui Sahtior: Rat, Stoican si Florea. Primii au fost integralisti, iar ultimul a fost inlocuit in minutul 75 cu Bakharev. Doar Barcauan nu a evoluat, el fiind suspendat dupa eliminarea din editia trecuta a Cupei UEFA.

Liga Campionilor - Turul 2 preliminar (prima mansa)