Jurnalul.ro Sport Lucescu a dat o palma morala dusmanilor

Lucescu a dat o palma morala dusmanilor

17 Iul 2004   •   00:00

Prima etapa a campionatului Ucrainei a programat si derby-ul Dinamo Kiev - Sahtior Donetk.

Partida a fost una extrem de disputata, la finalul ei iesind invingatoare echipa antrenata de Mircea Lucescu (foto), care s-a impus cu scorul de 2-0. Tehnicianul roman si-a luat astfel revansa dupa ce, in urma cu cateva zile, Dinamo castigase intalnirea din Supercupa. Mai mult, Lucescu a dat o palma morala si celor care l-au atacat in ultima vreme .

REPLICI. Cel mai afectat dupa meci a fost Florin Cernat, suparat ca a fost schimbat in minutul 32, dar si pentru ca a prins una dintre cele mai proaste zile. Jucatorul Kievului si-a manifestat din nou dorinta de a parasi campioana Ucrainei. De partea cealalta, "Il Luce" a inceput cu patru romani titulari, Stoican, Barcauan, Rat si Marica. Singurul jucator care a "comentat" deciziile antrenorului a fost Stoican, dezamagit ca a fost inlocuit cu 15 minute inainte de final. "Sunt multumit in special de jocul din prima repriza, cand scorul putea fi chiar si 4-0. Am reusit sa intrerupem tot ceea ce construia Dinamo. Singurul regret pe care il am este ca acest duel nu a avut loc la sfarsitul campionatului", a declarat Lucescu. (Madalina Corbeanu)