Jurnalul.ro Sport Mircea Lucescu se lupta cu Bruges pentru grupe

Mircea Lucescu se lupta cu Bruges pentru grupe

06 Aug 2004   •   00:00

Mircea Lucescu continua seria succeselor la Sahtior Donetk. Dupa ce s-a impus in primele patru etape ale campionatului ucrainean, echipa pregatita de tehnicianul roman a obtinut un dublu succes, in turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, in fata fostei formatii a lui Mihai Stoichita, Piunik Erevan.

IONUT MORARU

DOI ROMANI. Dupa ce a invins in prima mansa, in Armenia, cu 3-1, Mircea Lucescu si-a permis sa isi odihneasca la returul de miercuri seara o parte din titulari.

Astfel, dintre cei cinci jucatori romani de la Sahtior, doar Daniel Florea a fost titular, fostul dinamovist fiind inlocuit, in minutul 74, cu Aghahowa. Iar din restul de patru, doar Ciprian Marica a mai fost folosit, el fiind introdus pe teren in minutul 73, in locul lui Brandao. Fundasul Flavius Stoican a fost doar rezerva, in timp ce Razvan Rat si Cosmin Barcauan nici nu au fost inclusi in lotul pentru aceasta partida.

ADVERSAR. Cu toate acestea, Sahtior s-a impus si de data aceasta, chiar daca la limita, scor 1-0, unicul gol al partidei fiind reusit de Hubschman, in minutul 32. In turul trei preliminar al Ligii Campionilor, formatia lui Mircea Lucescu va intalni pe FC Bruges, echipa lui Alin Stoica. In turul doi, FC Bruges, cu Stoica pe banca de rezerve, a trecut de Lokomotiv Plovdiv, dupa 2-0 in Belgia si 4-0 in Bulgaria. Partida de miercuri seara s-a disputat la Burgas, intalnirea fiind la discretia echipei belgiene.