Jurnalul.ro Sport Prima surpriză a anului în fotbal. Barcelona - învinsă pe teren propriu, după 21 de luni de victorii

01 Feb 2014   •   21:10
Sursa foto: ALBERT OLIVE/EPA

Barcelona a pierdut sâmbătă seară, pe Nou Camp, în faţa Valenciei, cu scorul de 2 la 3. Aceasta este prima înfrângere pe teren propriu, din aprilie 2012 încoace - când a fost învinsă (1 - 2) de Real Madrid.

Barcelona a înscris repede, Alex Sanchez marcând dintr-un unghi dificil în minutul 7 al partidei. Egalarea a venit cu un minut înaintea pauzei, Valencia intrând la vestiare cu scorul de 1 la 1 prin golul lui Daniel Parejo.

La numai două minute după pauză, oaspeţii au intrat în avantaj prin reuşita lui Pablo Piatti. Barcelonei nu i-au trebuit decât şase minute pentru a restabili egalitatea (Messi, din penalty). Paco Alcacer a marcat golul victoriei Valenciei încă din minutul 65.

Barcelona a jucat cu un om mai puţin pe teren din minutul 78, când Jordi Alba a văzut al doilea cartonaş galben.

Până duminică, cel puţin, Barcelona rămâne lidera campionatului spaniol, la egalitate de puncte cu Atletico Madrid, dar cu gol mai mult marcat. Pe 2 februarie, Atletico va juca cu Real Sociedad.  Valencia este în acest moment pe locul 8.