Disputata la sfarsitul saptamanii trecute la Bucuresti, partida amicala dintre campionul mondial, Veselin Topalov, si cel european, Dieter Nisipeanu, s-a incheiat cu scorul de 3-1 in favoarea bulgarului.
LAUDE. Topalov a invins in meciurile in care a mutat cu piesele albe, celelalte doua terminandu-se remiza. "Scorul reflecta realitatea. Mai am mult de munca pana sa devin un adevarat challenger pentru Veselin Topalov. Nu regret ca am renuntat la participarea la Campionatul European pentru a juca acest meci, din care am invatat mult", a declarat Nisipeanu la finalul intalnirii. De partea cealalta, Veselin Topalov si-a laudat adversarul. "Nisipeanu este mai bun decat arata ierarhia. A fost o experienta interesanta si sunt multumit de rezultat. Sunt sigur ca vom mai juca impreuna", a declarat campionul mondial, care a primit patru puncte ELO pentru victoria in fata lui Nisipeanu, in timp ce romanul a pierdut patru puncte.