Jurnalul.ro Sport US Open, Alexander Zverev - Jannik Sinner. Spectator dat afară pentru „o frază hitleristă”

de Redacția Jurnalul    |    05 Sep 2023   •   16:45

Un spectator a fost expulzat de la US Open pentru că ar fi strigat „cea mai faimoasă frază hitleristă" în timpul meciului dintre Alexander Zverev și Jannik Sinner, luni seară, din optimi de finală.

În timpul setului al patrulea al meciului câștigat de Zverev cu 6-4, 3-6, 6-2, 4-6, 6-3 în fața lui Sinner, Zverev a întrerupt brusc jocul și s-a îndreptat spre arbitrul de scaun în timp ce arăta cu degetul spre tribune.

„Tocmai a spus cea mai faimoasă frază a lui Hitler care există în această lume", i-a spus Zverev oficialului. "Acest lucru este inacceptabil. Este de necrezut".

Oficialul a început apoi să țipe la mulțimea din spatele său, încercând să afle cine a rostit fraza.

Zverev și Sinner au reluat rapid jocul, iar Zverev a câștigat game-ul și a preluat conducerea cu 3-2 în set. Apoi, în timpul pauzei, un grup de agenți de securitate s-a apropiat de un bărbat care stătea cu aproximativ 10 rânduri mai în spate pe Arthur Ashe Stadium și l-a escortat afară.

Nu este clar ce a spus special spectatorul în cauză.

Meciul, care s-a încheiat noaptea târziu, a fost cel mai lung de până acum de la US Open.

Zverev a ajuns în sferturile de finală și îl va înfrunta pe Carlos Alcaraz, cel mai bine clasat, care l-a învins în meciul său de mai devreme, luni, pe Matteo Arnaldi în două seturi. Daniil Medvedev și Andrey Rublev se vor înfrunta în celălalt meci din sferturile de finală.