Jurnalul.ro Sport Sporturi Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de la Australian Open

Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de la Australian Open

de Redacția Jurnalul    |    14 Ian 2024   •   11:40

Românca Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de la turneul de tenis Australian Open.

Jucătoarea din România a fost învinsă de o adolescentă din Cehia. Partida a avut loc duminică.

Ana Bogdan, locul 66 mondial, a fost învinsă de Brenda Fruhvirtova, poziția 110 în clasamentul WTA. Tânăra de 16 ani, din Cehia, s-a impus în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-3. Ea a obținut cea mai importantă performanță a carierei.

În turul doi al turneului de Grand Slam, Fruhvirtova o va întâlni pe câștigătoarea confruntării dintre Ella Seidel (locul 172 WTA) și Aryna Sabalenka (locul 2 WTA).

Pe tabloul principal de la Australian Open mai sunt două românce. Luni, Jaqueline Cristian (locul 84 WTA) o va întâlni pe Katerina Siniakova (Cehia, locul 49 WTA), iar marți Sorana Cîrstea (locul 26 WTA) urmează să o înfrunte pe Yafan Wang (China, locul 97 WTA).