Jurnalul.ro Sport Sporturi Birmingham 2015. Calificare USOARA pentru Simona Halep

Birmingham 2015. Calificare USOARA pentru Simona Halep

16 Iun 2015   •   18:49
Birmingham  2015. Calificare USOARA pentru Simona Halep

Simona Halep, principala favorită a turneului de la Birmingham, a cîștigat azi meciul cu britanica Naomi Broady din turul 2, scor 6-4, 6-2.

Halep (23 ani), numărul 3 mondial, calificată direct din turul secund la acest turneu, şi-a asigurat un cec de 4.440 dolari şi 30 de puncte WTA în urma victoriei în faţa lui Broady, ocupanta locului 224 în ierarhia WTA, în faţa căreia s-a impus după o oră şi 10 minute de joc.

Reprezentanta ţării noastre o va avea ca adversară în turul următor pe câştigătoarea confruntării dintre Caroline Garcia (Franţa/N.16) şi Klara Koukalova (Cehia).

Garcia a trecut în primul tur, cu 6-2, 3-6, 7-6 (8/6), de germanca Tatjana Maria, în timp ce Koukalova s-a impus în două seturi, 7-5, 6-3, în faţa americancei Coco Vandeweghe.