Jurnalul.ro Sport Sporturi Cătălin Chirilă a câștigat două medalii de argint la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Poznan

29 Mai 2022   •   14:31
Sursa foto: Cătălin Chirilă/facebook

Cătălin Chirilă a câștigat două medalii de argint la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Poznan, în Polonia. , după ce s-a clasat duminică pe locul doi în finala de la 1.000 m.

Acesta a obținut medalia de argint, sâmbătă, la proba de 1.000 m iar astăzi tot o medalie de argint la proba de 500 m.

Cătălin Chirilă (CSA Steaua) a fost devansat de cehul  Martin Fuksa și urmat de ucraineanul Pavlo Altuhov.

Totodată, Mălina Trifescu (CS Dinamo),kaiac simplu, a ratat calificarea în finalele de 500 m și 200 m.

Cei doi sportivi români sunt însoţiţi la Poznan de antrenorul coordonator al lotului de kaiac-canoe, Florin Popescu.