Jurnalul.ro Sport Sporturi CM de schi alpin: Elisabeth Goergl a luat aurul la super-uriaş!

CM de schi alpin: Elisabeth Goergl a luat aurul la super-uriaş!

08 Feb 2011   •   14:04

Austriaca Elisabeth Goergl, 30 ani, a câştigat, marţi, medalia de aur în proba de slalom super-uriaş din cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin, disputată în staţiunea germană Garmisch-Partenkirchen.

Goergl, care la JO 2010 de la Vancouver a cucerit medaliile de bronz la coborâre şi la slalom uriaş, a fost cronometrată cu timpul de 1:23,82. Ea a fost urmată în clasament de americanca Julia Mancuso, la 5 sutimi de secundă, şi de germanca Maria Riesch, la 21 de sutimi. Elveţianca Lara Gut, 19 ani, s-a clasat pe locul 4.

Americanca Lindsay Vonn, deţinătoarea titlului în această probă, nu a reuşit decât un loc 7 după ce s-a hotărât în ultimul moment să ia startul, din cauza unei căzături suferită la un antrenament desfăşurat săptămâna trecută.