Jurnalul.ro Sport Sporturi Novak Djokovic a câștigat primul turneu de Grand Slam al anului

Novak Djokovic a câștigat primul turneu de Grand Slam al anului

21 Feb 2021   •   12:57

Novak Djokovic a câștigat duminică primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, învingându-l în marea finală a competiției masculine pe favoritul numărul 4, rusul Daniil Medvedev. Djokovic a câștigat turneul de la Australian Open de nouă ori.

Djokovic s-a impus în 3 seturi, scor 7-5, 6-2, 6-2 și își continuă cursa de urmărire a lui Reger Federer și Rafael Nadal, în tentativa de a le depăși recordul de titluri de Grand Slam obținute în carieră.

Cei doi au la activ câte 20 de titluri, în timp ce Novak Djokovic are acum 18.

Odată cu această victorie Nole îl va depăși însă pe Roger Federer la numărul de săptămâni petrecute pe prima poziție a topului ATP.

Elvețianul deține recordul cu 310 săptămâni ca lider mondial, dar Djokovic și-a asigurat prezența pe primul loc până cel puțin pe data de 4 aprilie, când va totaliza 314 săptămâni ca număr 1 ATP.

Campionul de la Australian Open din acest an primește un premiu de 2.750.000 de dolari australieni (1.785.950 euro), cu 33,25% mai puțin față de anul trecut, în timp ce finalistului îi vor intra în cont 1.500.000 de dolari australieni (974.150 euro), ceea ce reprezintă o scădere de 27,36%.