Jurnalul.ro Sport Sporturi ROMA 2015. Irina Begu s-a oprit in optimi

ROMA 2015. Irina Begu s-a oprit in optimi

15 Mai 2015   •   06:45

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de belarusa Victoria Azarenka cu 6-4, 5-7, 6-1, joi seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari.

Begu (31 WTA) a cedat în faţa fostului lider mondial (în prezent pe poziţia a 29-a) după două ore şi 17 minute de luptă.

Azarenka a învins-o pe Irina pentru a cincea oară din tot atâtea meciuri, după 6-3, 6-2 în 2011 în finală la Marbella, 6-1, 6-3 în 2011 în turul al doilea la Tokyo, 6-1, 3-6, 6-1 în 2012 la Jocurile Olimpice de la Londra şi tot în 2012 în semifinale la Linz, cu 6-2, 6-1.

La Foro Italico, Azarenka a început cu break, a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Irina a revenit şi a restabilit egalitatea, 3-3. Belarusa a reuşit apoi un nou break şi a încheiat setul cu 6-4. Şi în manşa secundă Azarenka a început cu break, apoi a condus cu 3-1, 4-2 şi 5-3, dar Begu a luptat în continuare şi a reuşit să întoarcă situaţia pe final de set, pe care şi l-a adjudecat cu 7-5, după patru ghemuri consecutive. În decisiv, Begu a început cu dreptul (1-0), dar apoi nu a mai reuşit nimic, pierzând setul fără drept de apel (1-6).

Irina va primi un ce de 22.800 euro şi 105 puncte WTA pentru evoluţia de la simplu, dar şi 3.640 euro şi 105 puncte pentru participarea la dublu, unde s-a oprit tot în optimi.