Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep a abandonat în primul tur la Dubai. Jucătoarea a acuzat dureri la glezna dreaptă

18 Feb 2014   •   13:23
Sursa foto: ALI HAIDER/EPA

Cea mai bună jucătoare română de tenis a momentului, Simona Halep, a fost nevoită să abandoneze, marţi, în meciul cu franţuzoaica Alize Cornet, la scorul de 6-1, 1-1 pentru adversară, în manşa inaugurală a turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2 milioane de dolari.

Halep (22 ani), numărul 9 mondial, a renunţat după 39 de minute, acuzând dureri la glezna dreaptă, aceeaşi la care s-a resimţit şi în timpul turneului de săptămâna trecută de la Doha (Qatar), câştigat după o finală cu Angelique Kerber (Germania).

Cornet (24 ani, 25 WTA) conduce acum cu 2-1 în meciurile directe, după ce franţuzoaica a câştigat prima confruntare, care a avut loc în 2011, în turul 3 al turneului de la Monterrey (7-5, 6-1), însă românca s-a revanşat anul trecut, în turneul de la Sofia, când s-a impus în două seturi simetrice: 6-4, 6-4.

Halep se va alege cu 11.888 dolari şi 1 punct WTA.