Jurnalul.ro Sport “U” Craiova – Rapid 1-1: Salvaţi de Coman

“U” Craiova – Rapid 1-1: Salvaţi de Coman

de Dragos Stoica    |    Mario Morcov    |    17 Mar 2008   •   00:00
Sursa foto: Gazeta Sporturilor/

Portarul feroviarilor a făcut minuni la Craiova, apărând un penalty executat de Costea şi intervenind miraculos în alte trei situaţii-limită.

Meci de infarct la Craiova. Veniţi în Bănie pentru a se impune în faţa Universităţii, “vişiniii” au luat cu multă şansă un singur punct, la capătul unui meci în care gazdele au părut echipa de pe locul 2, iar Rapid cea de pe locul 10.

ÎNGER. Ca şi în alte rânduri, no­rocul Rapidului s-a numit Dani Co­­man. Contrar cursului jocului, oaspeţii au deschis scorul în minutul 15 prin Boya, după o fază în care acţiunea purtată de Cesinha pe partea stângă a făcut şah-mat defensiva Universităţii. Fără să acuze şocul, Craiova şi-a reluat dominarea, iar golgeterul Florin Costea a egalat după mai puţin de zece minute, be­neficiind şi de o gafă a apărării ad­verse, care a trimis mingea în “centralul” Augustus Constantin. Partea secundă a făcut însă toţi banii. Mai întâi, Rapid a rămas în inferioritate în minutul 48, după eliminarea lui Bozovici. Gazdele au ratat apoi un penalty prin Costea, mingea respin­să de Coman lovind mai întâi bara, iar Baird a marcat în minutul 72 un gol valabil, anulat pe motiv de fault în atac. Până la final, Coman avea să se mai opună în trei rânduri la ocaziile gazdelor, intervenţiile sale adu­când un punct nesperat Rapidului.

Supărare

“Când ratezi însă atâtea oca­zii plus un penalty, nu mai ştii ce să spui. Îi voi cere lui Lupescu să nu ni-l mai delege pe Augustus Constantin, care este o adevărată piază rea pentru Craiova. Golul lui Baird a fost perfect valabil!”

Adrian Mititelu, patron “U” Craiova

Oltenii acuză arbitrajul

Finalul meciului l-a găsit cu nervii la pământ pe patronul Universităţii, Adrian Mititelu. Acesta a răbufnit la adresa prestaţiei avute de Augustus Constantin, căruia i-a imputat nevalidarea reuşitei lui Michael Baird. “Dacă erai de pe altă planetă şi vedeai acest meci, cred că Universitatea ar fi arătat ca o echipă de la vârful clasamentului şi Rapid ca una care se bate pentru evitarea re­trogradării. Arbitrul Augustus Constantin este o adevărată piază rea pentru Craiova. Ne-a arbitrat în vreo 15 meciuri şi niciodată nu am învins cu el la centru. Cred că nu ne lasă. O să aduc un preot la stadion, să facă mătănii pe unde a trecut el, pentru că golul lui Baird a fost perfect valabil”, a declarat Mititelu.

Gloria Buzău – Pandurii 1-3

Cl. Ionescu (’61 – pen.) / Vasilache (’38), Orac (’51), Al. Păcurar (’78 – pen.)

18. “U” Cluj     25-35  17p

Etapa viitoare: (Miercuri, 19 martie): Dacia Mioveni – Oţelul (15:00, TVR 1), FC Vaslui – Poli Timişoara (15:00, Kanal D), Gloria Bistriţa – “U” Cluj (15:30, Telesport), Dinamo – Poli Iaşi (17:00, Antena 1), Pan-durii – Ceahlăul (19:00, Telesport), CFR Cluj – Farul (20:00, Naţional TV); Joi, 20 martie: UTA – “U” Craiova (14:30, Telesport), Unirea Urziceni – Gloria Buzău (18:30, Na­ţio­nal TV), Rapid – Steaua (20:30, Kanal D).