x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Educatie La școală sau acasă? Cine ar trebui să îi învețe pe tineri să-și gestioneze banii? La Conferința Webdidactica, organizată de Fundația Dan Voiculescu, se dau răspunsuri

La școală sau acasă? Cine ar trebui să îi învețe pe tineri să-și gestioneze banii? La Conferința Webdidactica, organizată de Fundația Dan Voiculescu, se dau răspunsuri

de Redacția Jurnalul    |    21 Feb 2025   •   12:42
La școală sau acasă? Cine ar trebui să îi învețe pe tineri să-și gestioneze banii? La Conferința Webdidactica, organizată de Fundația Dan Voiculescu, se dau răspunsuri
Sursa foto: webdidactica

Din ce în ce mai mulți tineri se întreabă de unde și cum ar trebui să-și dobândească abilitățile financiare care să îi ajute să economisească, să evite datoriile și, pe termen lung, să poată investi inteligent. Potrivit unei analize realizate de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), România se află pe ultimele locuri în Europa în ceea ce privește alfabetizarea financiară, iar acest lucru are consecințe directe asupra felului în care noile generații își construiesc viitorul economic.

În mod tradițional, mulți părinți consideră că educația despre bani ar trebui să fie asigurată de școală, prin programe adaptate nevoilor reale ale adolescenților. Pe de altă parte, specialiștii subliniază că familia rămâne un mediu esențial pentru primele lecții despre economii și responsabilitate financiară, mai ales în contextul în care tinerii pot primi „modele de comportament” chiar din mediul de acasă. Fără un efort comun, numeroși elevi ies din sistemul de învățământ fără o bază solidă, fiind nepregătiți să facă față cheltuielilor de zi cu zi, creditelor și altor obligații.

Pentru a găsi răspunsuri și a propune soluții, Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României organizează prima conferință Webdidactica din 2025, cu tema: „Educația financiară a tinerilor – o soluție pentru dezvoltarea României”. Evenimentul va avea loc pe 26 februarie 2025, la ora 18:00, și va fi transmis online pe canalul de YouTube al Fundației. Speakerii confirmați includ personalități precum Florian Lixandru (Secretar de Stat în Ministerul Educației și Cercetării), Răzvan Dobrescu (Decan al Facultății de Antreprenoriat, Ingineria și Managementul Afacerilor – UPB) și Gabriela Folcuț (Director Executiv al Asociației Române a Băncilor), alături de invitați din mediul antreprenorial și psihologic.

Această conferință își propune să creeze un cadru de dialog între profesori, părinți, tineri și profesioniști din diverse domenii, pentru a dezbate responsabilitățile fiecăruia în formarea comportamentului financiar al noilor generații. Scopul final este ca toți factorii implicați să colaboreze și să ofere instrumente practice care pot asigura o tranziție lină spre independența financiară.

 

×