x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Trump a grațiat 1.500 de inculpați după asaltul Capitoliului

Trump a grațiat 1.500 de inculpați după asaltul Capitoliului

de Redacția Jurnalul    |    21 Ian 2025   •   11:45
Trump a grațiat 1.500 de inculpați după asaltul Capitoliului
Sursa foto: Hepta

Donald Trump a grațiat aproximativ 1.500 dintre susținătorii săi care au atacat Capitoliul SUA în urmă cu patru ani. Conform BBC, doi frați au fost deja eliberați.

Decizia președintelui de a-i grația pe susținătorii care au atacat Capitoliul SUA la 6 ianuarie 2021 va înfuria cu siguranță poliția, legislatorii și alte persoane ale căror vieți au fost puse în pericol în timpul unui episod fără precedent în istoria modernă a Statelor Unite, scrie Reuters.

Aproximativ 140 de ofițeri de poliție au fost agresați în timpul atacului, unii fiind stropiți cu substanțe chimice iritante, iar alții loviți cu țevi, stâlpi și alte arme. Patru persoane au murit atunci, inclusiv un susținător al lui Trump care a fost împușcat mortal de poliție.

BBC arată că un reprezentant al Casei Albe a declarat presei că două persoane au fost eliberate în urma decretului președintelui Donald Trump de grațiere în urma revoltelor din 6 ianuarie din Capitoliu.

Acesta a declarat că doi frați au fost eliberați din instituție, dar nu a oferit detalii.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

(sursa: Mediafax)

×